3.03.2020 Muzyka, Wydarzenia

Koncert Karola Radziwonowicza

Koncert pianisty Karola Radziwonowicza (Polska) w ramach obchodów 210. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina
3 marca 2020 r. godz. 19.00, White Piano Hall (ul. Kėdainių 8, Vilnius)

Karol Radziwonowicz jest wszechstronnym pianistą wykształconym w Polsce i USA. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w Warszawie u ojca Henryka Radziwonowicza, a kontynuował u Aleksandry Sosnowskiej i Barbary Muszyńskiej. Następnie, jako stypendysta fundacji Fulbright’a, doskonalił swe umiejętności w Indiana University School of Music w Bloomington, USA – pod kierunkiem wybitnego pianisty-pedagoga Georgy Sebok’a.
Radziwonowicz od wielu lat prowadzi ożywioną działalność artystyczną koncertując ze znanymi orkiestrami symfonicznymi oraz dając recitale solowe w Polsce i zagranicą. Wymieńmy kilka występów, do których artysta przywiązuje szczególną wagę — wykonanie Błękitnej Rapsodii G. Gerschwina w dużej sali Concertgebouw w Amsterdamie (maj 2006) — inauguracja sezonu koncertowego Societe des Concerts de Friburgh w Szwajcarii wykonaniem Koncertu b-moll P. Czajkowskiego (październik 2005) — Koncert F. Chopina w Festspielehause w Salzburgu (maj 2003) — Koncert W.A. Mozarta w Berlińskiej Filharmonii (październik 2003) — Fantazja Polska I.J. Paderewskiego w Carnegie Hall, w Nowym Jorku 4 listopada 2001 r. Radziwonowicz bierze udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych: Paryż, Moskwa, Warszawa, Duszniki Zdrój, Quebeck, Praha, San Francisco, Berlin Salzburg, Tokio , Mediolan, Pecara, a jego podróże artystyczne prowadzą przez wszystkie kontynenty.
Pianista zajmuje się również działalnością pedagogiczną prowadząc klasy mistrzowskie, zapraszany przez uczelnie w Tokio, San Francisco, Hawanie, San Jose czy Lubljanie; a w Polsce w Krakowie i Wrocławiu. Z przyjemnością również przyjmuje role jurora w rozmaitych konkursach pianistycznych w kraju i zagranicą — np. XV Międzynarodowy Pianistyczny Konkurs im. Fryderyka Chopina 2005 w Warszawie (juror pierwszego eliminacyjnego etapu).
Jako jedyny pianista na świecie, Karol Radziwonowicz nagrał wszystkie fortepianowe dzieła Ignacego Jana Paderewskiego (nagroda francuskich krytyków Diapazon), a także wszystkie utwory Fryderyka Chopina na fortepian z orkiestrą w wersji kameralnej, z kwintetem smyczkowym „I Solisti di Varsavia” pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza (nominacja do nagrody Fryderyk, 1998).
Jego rozległy repertuar obejmuje nie tylko klasykę europejskiej literatury fortepianowej ale również dzieła rzadziej wykonywane: Szymanowskiego, Prokofiewa, Skriabina, Bartoka czy Gershwin’a.

Wstęp za zaproszeniami.

Organizatorzy:
Instytut Polski w Wilnie
Ambasada Rzeczypospolitej w Wilnie

Scheduled Muzyka >Wydarzenia