26.04.2020 Aktualności

O Litwie po polsku napisano

LITWO, OJCZYZNO MOJA. O LITWIE PO POLSKU NAPISANO.
INSTYTUT POLSKI PRZEDSTAWIA POLSKĄ POEZJĘ O TEMATYCE LITEWSKIEJ

26 kwietnia Instytut Polski rozpoczyna publikację nowego cyklu filmów krótkometrażowych Litwo, ojczyzno moja. O Litwie po polsku napisano. Przedstawiamy wybitne utwory klasyków literatury o tematyce litewskiej, napisane po polsku. Na filmach Romualda Ławrynowicza utwory będą prezentowane wersji oryginalnej i przekładach na język litewski.
Wydaję się oczywiste, że cykl otworzy utwór Adama Mickiewicza, niekwestionowanego przywódcy polskich i litewskich romantyków, cieszącego się autorytetem wśród europejskich intelektualistów epoki, oraz szczególnie blisko związanego z Wilnem. Początkowy fragment inwokacji wielkiego eposu narodowego Pan Tadeusz „Litwo, ojczyzno moja, ty jesteś jak zdrowie” jest bodajże najbardziej znanym fragmentem polskiej literatury i świadczy o bliskości duchowej Litwy i Polski.
Już w najbliższą niedzielę obrazy Wilna wybrane przez reżysera cyklu Romualda Ławrynowicza będą towarzyszyć pierwszemu z Sonetów Krymskich, Stepom akermańskim w polskiej interpretacji aktorki Polskiego Teatru Bożeny Sosnowskiej i w litewskim przekładzie Sigitasa Gedy, przedstawionym przez aktora Adomasa Stančikasa. https://youtu.be/liGwgnUncLc
Kolejne odcinki cyklu filmowego Litwo, ojczyzno moja. O Litwie po polsku napisano będą emitowane na kanale YouTube i prezentowane na profilach Instytutu Polskiego na forach społecznościowych: https://www.facebook.com/Lenkijosinstitutas i https://twitter.com/PLInst_Vilnius co dwa tygodnie.

Scheduled Aktualności