16.09.2020 Literatura, Muzyka, Wydarzenia

Sonety Krymskie

SONETY KRYMSKIE – KONCERT SOLIDARNOŚCI Z UKRAINĄ 

Wyrazem solidarności polsko-litewskiej z Ukrainą, dążącą do odzyskania bezprawnie zaanektowanego Krymu, jest koncert Sonetów Krymskich Adama Mickiewicza, organizowany przez Instytut Polski w Bibliotece Adama Mickiewicza 16 września. Michał Konstrat i Giedrius Arbačiauskas przedstawią muzyczne interpretacje utworów wieszcza w wersji oryginalnej i w litewskich przekładach. 

16 września o godz. 18. w wileńskiej Bibliotece Adama Mickiewicza odbędzie się koncert Sonetów Krymskich Adama Mickiewicza. Cykl sonetów powstał w 1925 roku, kiedy poeta przebywał na wygnaniu, po opuszczeniu Litwy i zdobył wielką popularność, która wciąż trwa. Jej dowodem są pieśni, skomponowane do oryginalnej wersji sonetów przez warszawskiego muzyka Michała Konstrata i do litewskich przekładów przez trockiego artystę Giedriusa Arbačiauskasa. Obaj artyści przedstawią własną interpretację Sonetów Krymskich na koncercie solidarności z Ukrainą. 

Michał Konstrat jest filologiem rusycystą, autorem piosenek do tekstów własnych oraz wybitnych polskich poetów. Jest także tłumaczem i popularyzatorem współczesnej rosyjskiej piosenki autorskiej w Polsce. Laureat wielu polskich festiwali piosenki autorskiej, na Litwie koncertuje po raz pierwszy. 

Giedrius Arbačiauskas jest aktorem i autorem piosenek. Wystąpił w wielu spektaklach i filmach fabularnych. Komponuje głównie piosenki do tekstów poetów litewskich. Jest zasłużonym popularyzatorem litewskiej poezji. Występuje na licznych festiwalach muzycznych i literackich, był głównym wykonawcą muzycznym tegorocznego festiwalu Poezijos pavasaris. 

Obowiązkowa rejestracja (vilnius.sekretoriatas@instytutpolski.org), liczba miejsc ograniczona.

Organizator: Instytut Polski w Wilnie; partner: Biblioteka Adama Mickewicza

Scheduled Literatura >Muzyka >Wydarzenia