1.10.2020 - 7.10.2020 Film, Wydarzenia

Festiwal Filmu Polskiego’2020

Festiwal Filmu Polskiego się odbędzie:
z sąsiedniego kraju najlepsze filmy, muzyka i poezja

W tym roku Festiwal Filmu Polskiego oferuję możliwość obejrzenia nie tylko nowych filmów, lecz także dawniejszych, być może pominiętych. Pokazy festiwalowe odbędą się w dniach 1-7 października w kinach i w internecie, zaś zamiast na spotkania z gośćmi zagranicznymi organizatorzy z Instytutu Polskiego w Wilnie zapraszają na wieczór muzyki i poezji filmowej.

Festiwalu ciąg dalszy
„W ubiegłym roku poszło tak świetnie, że i w tym roku kontynuujemy przegląd polskich filmów. Oczekując na XX Festiwal Filmu Polskiego, na którego organizację bardzo liczymy w przyszłym roku, uznaliśmy za słuszną kontynuację ubiegłorocznego festiwalu, dlatego posługujemy się w tej odsłonie formułą „dalszego ciągu”. Cieszymy się, że w obecnej sytuacji uzyskaliśmy możliwość zapewnienia widzom świątecznego nastroju, w którym tradycyjnie, na otwarcie festiwalu, odbędzie się litewska premiera niewidzianego dotąd w naszym kraju, nagrodzonego wieloma wyróżnieniami filmu „Ikar” o legendarnym muzyku jazzowym, przypomnimy wielkich mistrzów kina, A. Wajdę, R. Polańskiego i K. Zanussiego oraz dzieła uznanych już mistrzów z młodego i najmłodszego pokolenia: P. Pawlikowskiego, M. Szumowskiej i J. P. Matuszyńskiego. Pokazując filmy także w internecie, rozszerzamy zasięg geograficzny festiwalu umożliwiając po raz pierwszy, choć wirtualnie, udział w Festiwalu Filmu Polskiego, mieszkańcom całej Litwy” – opowiada o akcentach tegorocznego festiwalu jego koordynatorka, Odeta Venckavičienė z Instytutu Polskiego w Wilnie.

Nagrodzony dramat biograficzny
1 października w Multikinie otworzy festiwal film-gwiazda, siódmy laureat gdyńskiego festiwalu filmowego, nagrodzony dwiema prestiżowymi nagrodami Polskiej Akademii Filmowej, dzieło Macieja Pieprzycy, dramat „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, (Ikaras, 2019).
Film opowiada historię życia  legendarnego pianisty Mieczysława Kosza. Przybyły z prowincji do stolicy, od dziecka niewidomy młodzieniec stał się wirtuozem fortepianu, a odkrywszy jazz postawił sobie jeden cel – zdobyć świat muzyki. Oparta na prawdziwych zdarzeniach fabuła ukazuje niezwykły talent muzyka, niełatwe koleje losu i upór, z jakim dążył do celu pokonując fizyczną słabość i trudne warunki stworzone przez socjalistyczną nomenklaturę.
Główną rolę w filmie zagrał jeden z wyróżniających się gwiazdorów polskiego kina młodej generacji, Dawid Ogrodnik (w 2019 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie wyróżniony nagrodą European shooting star). Litewskiej publiczności aktor jest znany z takich filmów, jak „Cicha noc”, „Ostatnia rodzina” i z pokazywanej obecnie w kinach łotewsko-litewskiej koprodukcji „Oleg”. Muzykę do filmu, wobec której trudno pozostać obojętnym, stworzył jeden z najsłynniejszych współczesnych polskich kompozytorów i pianistów jazzowych, Leszek Możdżer.

Hołd dla wielkich twórców
Poza „Ikarem” ciąg dalszy festiwalu pozwoli widzom obejrzeć filmy już pokazane, które często umknęły uwadze. Na koneserów kina czekają uznane w całym świecie filmy, należące do polskiej klasyki: ostatni film Andrzeja Wajdy „Powidoki” (Povaizdis) o czołowym artyście awangardowym Władysławie Strzemińskim, dramat historyczno-polityczny „Oficer i szpieg”  uznany za jedno z najlepszych dzieł w filmografii reżysera Romana Polańskiego, również doceniony w Wenecji oraz na innych festiwalach, a także autorska interpretacja mitu o Fauście Krzysztofa Zanussiego „Ether” (Eteris).

Głosy średniego i młodego pokolenia polskiego filmu
W programie festiwalu nie zabraknie też rozsławiających polskie kino reżyserów młodszych pokoleń. Czeka widzów mistyczny dramat „Another lamb” (Nešventas avinėlis) stworzony przez międzynarodową ekipę Małgorzaty Szumowskiej, wzruszający powrotem na ekran Krystyny Jandy film Jacka Borcucha „Słodki koniec dnia” (Saldi dienos pabaiga), uznana za jeden z najlepszych europejskich filmów „Zimna wojna” (Šaltasis karas) Pawła Pawlikowskiego, która zdobyła serca widzów na całym świecie i zdumiewający świat pełnometrażowy debiut najmłodszego reżysera festiwalu, dramat Jana P. Matuszyńskiego „Ostatnia rodzina” (Paskutinė šeima).

Wieczór muzyki filmowej
Festiwal to nie tylko filmy, lecz także spotkania i rozmowy o nich. W tym roku, zamiast tradycyjnych spotkań z aktorami i reżyserami festiwal oferuje wieczór Muzyki i poezji polskiego kina. 2 października w Muzeum Teatru, Muzyki i Kina zabrzmią najpopularniejsze polskie piosenki filmowe XX wieku, napisane przez najsłynniejszych polskich kompozytorów i poetów. Utwory przedstawią po litewsku i po polsku artyści Polskiego Teatru STUDIO w Wilnie.

Festiwal Filmu Polskiego odbędzie się 1–7 października w kinach „Pasaka“ i „Multikino“ oraz na internetowej platformie filmowej „Žmonės cinema“.

Sponsorem głównym festiwalu jest Orlen Lietuva. Patronat medialny objęli: 15min.lt, radio Znad Wilii,  XFM, 7 meno dienos, Literatūra ir menas, Kurier Wileński,  bernardinai.lt, zw.lt, Wilnoteka.lt i  Clear Channel Lietuva

Festiwal odbędzie się w:  kinach Pasaka i Multikino, Muzeum Teatru, Muzyki i Kina oraz na platformie žmonės.cinema.

Dziękujemy forum filmowemu Scanorama, Garsų pasaulis i A-One Films Baltics.

Festiwal Filmu Polskiego. Ciąg dalszy, program: http://www.lenkukinas.lt

from to
Scheduled Film Wydarzenia