27.10.2020 Bez kategorii, Inne, Literatura, Muzyka, Wydarzenia

KONCERT SOLIDARNOŚCI Z BIAŁORUSIĄ

W ramach projektu Językiem poezji różnym narodom stowarzyszenie Slinktys wraz z Akademią Trzeciego Wieku oraz Instytutem Polskim w Wilnie zapraszają na poetycki koncert solidarności o Białorusinami w walce o wolność 27 października o godz. 17.30 do Domu Kultury Polskiej.

W ramach współfinansowanego przez Urząd ds. Mniejszości Narodowych RL projektu Językiem poezji różnym narodom prowadzonego przez stowarzyszenie kulturalne Slinktys, w Domu Kultury Polskiej odbędzie się koncert poetycko-muzyczny dedykowany walce Białorusinów o wolność i praworządność. Litewscy pisarze zorganizowali w minionych miesiącach kilka takich spotkań. Obecnie przyłączyli się do nich literaci i artyści tworzący w różnych językach używanych przez mniejszości narodowe Litwy. Wśród nich najbardziej aktywne jest polskie środowisko literackie, z którego inicjatywy odbył się w br. m. in. światowy festiwal Mosty poetyckie i program mniejszości narodowych w festiwalu Poezijos pavasaris.
Wileńscy poeci i artyści tworzący w różnych językach zaprezentują w Domu Kultury Polskiej program poświęcony opozycji białoruskiej, która została niedawno laureatem tegorocznej nagrody im. A. Sacharowa, przyznanej przez Parlament Europejski. W koncercie wystąpią Greta Ambrazaitė, Alina Borženkaitė, Agnieszka Masalytė, Faustyna Zawalska, Romuald Ławrynowicz, Aleksander Śnieżko, Juozas Žitkauskas i Tadas Žvirinskis.

Projekt jest współfinansowany z konkursu Litewskiego Urzędu ds. Mniejszości Narodowych RL oraz ze środków KPRM w ramach wsparcia Polonii i Polaków za Granicą.

27 października godz. 17.30
Dom Kultury Polskiej, ul. Naugarduko 76
Wstęp wolny
Spotkanie w językach polskim, litewskim i rosyjskim

Organizatorzy: Stowarzyszenie Slinktys i Akademia Trzeciego Wieku

Partnerzy: Instytut Polski w Wilnie, Dom Kultury Polskiej i Puiki Spauda

Scheduled Bez kategorii Inne Literatura Muzyka Wydarzenia