22-01-2021 Aktualności

Stulecie Baczyńskiego

STULECIE URODZIN KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO POETY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO 

22 stycznia obchodzimy stulecie urodzin najwybitniejszego poety Powstania Warszawskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Dla jej uczczenia Instytut Polski w Wilnie wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego przygotował nagranie piosenki, którą do wiersza Elegia o chłopcu polskim skomponowała Katarzyna Parszuta. Teledysk zawiera kadry z filmu Jana Komasy Powstanie Warszawskie.

Krzysztof Kamil Baczyński (1921-44) został uznany przez literaturoznawców za jeden z największych talentów poetyckich XX wieku. Jego rozwój przerwała śmierć na posterunku już czwartego dnia Powstania Warszawskiego, 4 sierpnia 1944 roku. Niemniej, w czasie krótkiego życia zgromadził bogaty i niezwykły dorobek literacki. Szczególnie sugestywne są jego ostatnie wiersze o tematyce wojennej i powstańczej, które stworzył w czasie dwuletniej walki w szeregach Armii Krajowej. Jednym z najbardziej znanych wierszy wojennych jest Elegia o chłopcu polskim, której przekładu na język litewski dokonał Rimvydas Strielkūnas, a Katarzyna Parszuta skomponowała muzykę do utworu i wykonała go w obu językach.

Reżyserem nagrania Elegii o chłopcu polskim jest Romuald Ławrynowicz. Dzięki uprzejmości  Muzeum Powstania Warszawskiego w teledysku zostały wykorzystane kadry z filmu Jana Komasy Powstanie Warszawskie, które Muzeum wyprodukowało w 2014 roku. Film składa się z ocalonych i odnowionych fragmentów prawdziwych kronik filmowych Powstania Warszawskiego i stanowi niezwykły zapis tego czynu zbrojnego, który dla Polaków ma wymiar symboliczny i nadal stanowi inspirację dla historiografii, eseistyki i twórczości artystycznej.