18.03.2021 - 5.04.2021 Film, Wydarzenia

Polskie premiery na festiwalu „Kino pavasaris”

Polskie premiery na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Kino pavasaris”

W dniach od 18 marca do 5 kwietnia odbędzie się 26. edycja Festiwalu „Kino pavasaris”. Filmy będą dostępne na platformach kinowych „KINO PAVASARIS”, „ŽMONĖS CINEMA“ oraz platformie telewizji „TELIA TV“. Wielbiciele dobrego kina w programie tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Kino pavasaris” ponownie znajdą polskie akcenty. W trakcie Festiwalu, który w tym roku z powodu ograniczeń epidemiologicznych odbędzie się w sieci, będzie można obejrzeć najnowsze i najciekawsze polskie filmy pełnometrażowe, krótkometrażowe oraz koprodukcje.
W programie festiwalu pt. „Meistrai” (Mistrzowie) znalazł się tegoroczny polski kandydat do Oscara, „Śniegu już nigdy nie będzie” (Sniego daugiau nebus) w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. Film otrzymał prestiżową nagrodę FIPRESCI Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych. Zagrały w nim takie gwiazdy polskiego kina jak Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Katarzyna Figura czy Andrzej Chyra.
W ramach festiwalu widzowie będą także mogli zobaczyć nagrodzony dokument „Bitter love“ (Karti meilė) w reżyserii Jerzego Śladkowskiego, który powstał w koprodukcji ze Szwecją, Finlandią i Polską.
Natomiast o tytuł najlepszego filmu krótkometrażowego powalczy film pt. „Raisa” Doroty Migas-Mazur. Jest to debiut reżyserski. Film zostanie pokazany w programie „Trumpas konkursas” (Krótki konkurs).
Polski program na Festiwalu wspiera Instytut Polski w Wilnie. Od początku istnienia festiwalu, dzięki współpracy znaczące miejsce w programach „Kino pavasaris“ zajmuje polskie kino.

Filmy polskie w programie festiwalu:
„Śniegu już nigdy nie będzie” reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert https://kinopavasaris.lt/lt/programa/7593-sniego-daugiau-nebus
„Bitter love” reż. Jerzy Śladkowski https://kinopavasaris.lt/lt/programa/7537-karti-meile
„Raisa” reż. Dorotа Migas-Mazur https://kinopavasaris.lt/lt/programa/7710-raisa

from to
Scheduled Film Wydarzenia