2.05.2021 Historia, Muzyka, Wydarzenia

Koncert z okazji 230. rocznicy Konstytucji 3 Maja

W ramach obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Orkiestra Kameralna im. Św. Krzysztofa zaprasza do wysłuchania specjalnego koncertu z Pałacu Władców WKL Muzeum Narodowego. Podczas koncertu pt. „Dzień, który zmienił historię” orkiestra pod batutą kierownika artystycznego Modesta Barkauskasa wykona program utworów litewskich i polskich kompozytorów. Koncert organizowany jest wspólnie z Ambasadą RP i Instytutem Polskim w Wilnie oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych Litwy.
 
Sejm Republiki Litewskiej oraz Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosiły rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja przypominając tym samym o historycznym znaczeniu tego dokumentu. Wśród inicjatorów Konstytucji 3 Maja byli m.in. Król Polski i Wielki Książę Litewski Stanisław August Poniatowski, polityk i publicysta oświeceniowy Hugo Kołłątaj. Konstytucję popierał także Motiejus Biržiška, przodek Sygnatariusza Aktu Niepodległości z dnia 16 Lutego Mykolasa Biržiški.

„W długiej walce o wolność narody litewski i polski zawsze kierowały się ideałami wspólnej konstytucji, która nadal inspiruje Warszawę i Wilno do kontynuowania i pogłębiania strategicznej współpracy.” – powiedział Minister Spraw Zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis

„Cieszę, że na Litwie, z wigilię 230. Rocznicy Konstytucji 3 Maja  zabrzmią utwory wybitnych polskich kompozytorów, a szczególnie, że wybrzmi powstały z okazji setnej rocznicy urodzin Czesława Miłosza utwór „Lituania”, którego kompozytorem jest urodzony w Wilnie Romuald Twardowski. Wspólna historia i dziedzictwo kultury  łączą nasze narody i nadają naszym dwustronnym relacjom wyjątkowy charakter.”  – powiedziała ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska.

Orkiestra Kameralna im. Św. Krzysztofa już nie po raz pierwszy przygotowuje specjalne koncerty poświęcone pamiętnym datom. Niedawno, z okazji obchodów Dnia Odzyskania przez Litwę Niepodległości (11 marca), w związku z ograniczeniami spowodowanymi pandemią, orkiestra sprezentowała mniejszości litewskiej na świecie piękny koncert świąteczny. Z okazji 230-lecia przyjęcia Konstytucji 3 Maja orkiestra przygotowała specjalny program, na który złożyły się utwory litewskich i polskich kompozytorów: Mieczysława Karłowicza, Faustasa Latėnasa, Romualda Twardowskiego, Vidmantasa Bartulisa, Wojciecha Kilara. Utwór R. Twardowskiego „Lituania” na Litwie zabrzmi po raz pierwszy.

Koncert pt. „Dzień, który zmienił historię” będzie transmitowany w dn. 2 maja o godzinie 20:45 w litewskiej telewizji publicznej LRT Plius oraz internecie.
 
 
 
 
Scheduled Historia Muzyka Wydarzenia