12.05.2021 Aktualności, Historia

Premiera „Trzeci maja, czyli dziś”

Nadal 🎉 świętujemy 2️⃣3️⃣0️⃣. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Już jutro, 13 maja 2021 r. o godz. 19.35 (czasu 🇱🇹) zapraszamy na litewską premierę polskiego filmu dokumentalnego „Trzeci maja, czyli dziś” w reż. Cypriana Demianiuka. Film zostanie wyświetlony w Litewskiej Telewizji Publicznej, na kanale LRT PLIUS. Przed transmisją filmu o godz. 19.15 zostanie pokazana dyskusja litewskich i polskich historyków na temat współczesnego znaczenia Konstytucji dla Litwy i Polski.
„Trzeci maja, czyli dziś” to nowy film, który opowiada o historii Konstytucji 3 Maja. Historia pierwszej w Europie konstytucji to opowieść o odwadze i wizji polityków 🇵🇱🇱🇹Rzeczypospolitej Obojga Narodów, których praca zaowocowała czymś trwalszym niż militarne zwycięstwo. Wypracowany dokument Konstytucji 3 Maja podczas roku funkcjonowania zyskał poparcie Korony i Litwy. Jego treść dotykała realnych problemów i zawierała wynegocjowane rozwiązania. Dokument nazywany później „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny” stał się ważnym elementem tożsamości narodów, które wyrosły z tradycji Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Film dokumentalny przedstawia wydarzenia końca XVIII wieku, by odpowiedzieć na pytanie dlaczego to właśnie wtedy powstała jedna z pierwszych nowożytnych konstytucji. Zdjęcia powstawały w 🇵🇱Polsce, 🇱🇹Litwie, 🇺🇦Ukrainie i w 🇩🇪Niemczech. Atmosferę kreują także historyczne kostiumy i pałacowe wnętrza. Premiera filmu odbyła się 3 maja na antenie polskiej telewizji TVP1.

Scheduled Aktualności >Historia