14.07.2021 Aktualności, Inne, Muzyka, Wydarzenia

Zasadzenie dębu K. Pendereckiego

14 lipca 2021 r. o godz. 15.00 w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie (ul. Ž. E. Žilibero 6) odbędzie się uroczyste zasadzenie dębu upamiętniającego polskiego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego

W 2020 roku odszedł od nas jeden z najbardziej wpływowych współczesnych artystów, polski kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki (1933-2020). Współtwórca nowego oblicza polskiej muzyki XX wieku i jedna z najciekawszych osobowości współczesnego świata muzycznego, która zmieniła historię muzyki i zatrzymał w swoich utworach złożoną historię ubiegłego wieku. Kompozytor, który dokonał przełomu w tworzeniu muzyki i dyrygent, który przez ponad 40 lat nie wypuszczał z ręki batuty. Występował z najsłynniejszymi europejskimi orkiestrami  i wykonawcami. Wielki i serdeczny przyjaciel  litewskich artystów. Znany zarówno w Europie (w tym doskonale – na Litwie), w Stanach Zjednoczonych Ameryki, jak i w Azji. Kompozytor  odznaczony tytułem doktora honoris causa wielu uniwersytetów, członek honorowy najważniejszych akademii artystycznych i naukowych, a także honorowy profesor wielu znanych uczelni artystycznych. Laureat prestiżowych nagród polskich i zagranicznych. K. Penderecki kilkakrotnie gościł w Wilnie, dyrygował napisanymi przez siebie utworami  – dziełem wokalno-instrumentalnym „Polskie Requiem”, operą komiczną „Ubu Król” i in.

W życiu kompozytor  zawsze interesował się botaniką, a zwłaszcza  hodowlą drzew. Bardzo kochał swój ogród i potrafił godzinami opowiadać o każdym drzewie. Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie w tym roku stworzył wirtualny „Ogród Pendereckiego” – specjalną platformę cyfrową PendereckisGarden.pl, która pozwala internautom na całym świecie zapoznać się nie tylko z kompozytorską spuścizną mistrza i jego silnym oddziaływaniem na innych twórców, ale również przybliża Krzysztofa Pendereckiego, jako człowieka pełnego pasji. IAM zainicjował również akcję „poszerzania” ogrodu Pendereckiego, do której dołączył się  Instytut Polski w Wilnie. Na świecie  zostały  posadzone drzewa ku czci kompozytora  m.in. w Singapurze i Brukseli. 14 lipca  2021 r. o godz. 15.00 z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wilnie w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie (ul. Ž.E. Žilibero 6) zostanie zasadzony dąb upamiętniający tego wielkiego artystę.

W wydarzeniu udział wezmą: dyrektor Instytutu Polskiego dr Małgorzata Stefanowicz-Pecela, poseł na Sejm Republiki Litewskiej, przewodniczący Komitetu Kultury Sejmu RL Vytautas Juozapaitis, kompozytor Giedrius Kuprevičius, kierownik Kowieńskiej Filharmonii Państwowej Justinas Krėpšta, rektor Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie Juozas Augutis i inni.

Podczas uroczystości wystąpi klarnecistka z Kowieńskiej Państwowej Filharmonii Amelija Lapinskaitė, która wykona  dwie miniatury Krzysztofa Pendereckiego. Wydarzenie poprowadzi członek  Wspólnoty Aleksoty m. Kowna Zenonas Šalna.

Wstęp wolny.

Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie, Kowieńska Filharmonia Państwowa,  Wspólnota Aleksoty m. Kowna.

Fot. Bartosz Barczyk/IAM

Scheduled Aktualności Inne Muzyka Wydarzenia