9.09.2021 - 12.09.2021 Film, Wydarzenia

Festiwal BLON – polski program

Polski program na festiwalu animacji i gier komputerowych BLON
9-12 września 2021 r. w Kłajpedzie

BLON to wyjątkowy festiwal animacji i gier komputerowych, organizowany każdego roku Kłajpedzie. W tegorocznej edycji weźmie udział wielu twórców z Litwy i całej Europy. Dwóch z nich to uznani polscy reżyserzy: Tomasz Popakul i Michalina Musialik. Udział weźmie również reżyser Marta Gabiga.

Tomasz Popakul to reżyser animacji, muzyk, grafik i twórca teledysków, absolwent reżyserii animacji i efektów specjalnych w Łódzkiej Szkole Filmowej. Równolegle studiował tam również scenopisarstwo.

Jego film dyplomowy Ziegenort był pokazywany na wielu międzynarodowych festiwalach i zdobył liczne nagrody, m. in. Grand Prix za Animację na Nowych Horyzontach we Wrocławiu, Najlepsza Animacja na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Grand Prix na Festiwalu w Oberhausen oraz Brooklyn Award za najlepszą animację. Był jednym z trzech filmowców wybranych na rezydencję artystów animacji w Tokio przez Japan Image Council (JAPIC), gdzie zrealizował film Czerń.

Jego filmy były dwukrotnie na festiwalach filmowych w Rotterdamie i Sundance. Film Acid Rain zdobył 35 nagród, był pokazywany na 90 festiwalach, nominowano go do prestiżowych nagród Annie oraz trafił na długą listę Oscarów.

Michalina Musialik jest polską animatorką i reżyserką filmów animowanych. Ukończyła PWSFTviT w Łodzi. Współpracowała z takimi studiami animacji jak Yellow Tapir Films, Animapol, Fumi Studio i Letko.

Michalina Musialik zajmuje się animacją, scenorysem i badaniami artystycznymi. Pracowała jako montażystka w Muzeum Filmu w Łodzi, gdzie prowadziła warsztaty animacji dla dzieci oraz wykładała historię filmu. Jej dyplomowy (i debiutancki) film Psie pole zdobył srebrnego lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym i znalazł się w programach wielu międzynarodowych festiwali na całym świecie. Twórczyni pracuje obecnie nad nowym autorskim filmem.

Film Musialik Psie pole znalazł się w programie konkursowym festiwalu BLON, którego jednym z członków jury jest Tomasz Popakul.

Marta Gabiga – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, reżyser filmu animowanego „Słoń” (2019).

Twórcy z Polski wezmą udział w dyskusji na temat znaczenia narracji w krótkich filmach animowanych.

 

W tym roku na Festiwalu można będzie obejrzeć kilka polskich filmów animowanych.

  1. Jestem tutaj Julii Orlik (przejmująca opowieść o samotności w obliczu nieuchronnie zbliżającej się śmierci).
  2. Psie pole Michaliny Musialik (historia starszej kobiety, która upada na podłogę i umiera tuż przed wyjściem na spacer z psami).
  3. Słoń Marty Gabigi (Gdy dyrektor otrzymuje zawiadomienie, że w ogrodzie zoologicznym może pojawić się słoń, wpada na genialny pomysł…).

 

Partner projektu Instytut Polski w Wilnie

from to
Scheduled Film Wydarzenia