16.09.2021 - 15.10.2021 Historia, Wydarzenia, Wystawy

Historie wycięte z papieru

Dni Kultury Żydowskiej w Kłajpedzie „Szalom wszystkim krajom”
„Historie wycięte z papieru. Inspirujące tradycje żydowskie”– wystawa wycinanek Agaty Szepe

Otwarcie wystawy 16 września, godz. 18.00. Wystawa będzie czynna do 15 października 2021 r., Centrum Etnokulturowe  w Kłajpedzie (ul. Daržų 10)

 

Na wystawie prezentowane są wycinanki inspirowane tradycją żydowską, popularnymi żydowskimi motywami i symboliką. Tematyka religijna i świecka, hebrajskie zdania i wyrazy przeplatają się z dawną wyobrażoną i aktualną żydowską historią świata.

Agata Szepe jest doktorantką na Wydziale Hebraistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jej pasją są wycinanki, inspirowane przykładami żydowskich tradycji wycinankowych, pismem hebrajskim i sztuką współczesną. Wycinanki Szepe były eksponowane w Muzeum POLIN w Warszawie (Polska), w Rabbinatsmuseum Braunsbach (Niemcy). Prace autorki publikowane były również w czasopiśmie „New Republic” (USA).

17 września, godz. 17.00,  w ramach prezentowanej wystawy odbędą się warsztaty twórcze „Tradycyjne wycinanki żydowskie” (ul. Bažnyčių 4, KKKC Meno kiemas)

Podczas warsztatów uczestnicy poznają historię, symbolikę i związki wycinanek żydowskich z kulturą i religią żydowską. Stworzą też własne wycinanki inspirowane tradycyjną sztuką żydowską.

Warsztaty poprowadzi Agata Szepe.

Język warsztatów: angielski z tłumaczeniem na j. litewski. Uczestnictwo wyłącznie z paszportem możliwości. Wymagana rejestracja: ruta.gotika@gmail.com

Autorką i koordynatorką pomysłu wydarzenia jest krytyczka sztuki Rūta Jakštonienė.

Organizator: Oddział Związku Literatów Litewskich w Kłajpedzie
Partnerzy: Instytut Polski w Wilnie, Centrum Etnokulturowe w Kłajpedzie, Centrum Komunikacji Kulturalnej w Kłajpedzie

from to
Scheduled Historia Wydarzenia Wystawy