24.09.2021 Literatura, Muzyka, Wydarzenia

Koncert „W hołdzie polskim poetom”

Koncert „W hołdzie polskim poetom”
24 września 2021 r. o godz. 12.00, Pałac Balińskich w Jaszunach

Z okazji Roku Norwida oraz Roku Baczyńskiego Instytut Polski w Wilnie wspólnie z Centrum Kultury Samorządu Rejonu Solecznickiego oraz Pałacem Balińskim w Jaszunach zaprasza na koncert zespołu z Polski „Morrison Tres” (Witek Łukaszewski Trio). To rockowo-poetycki koncert w wirtuozerski sposób łączący energetyczność i nastrojowość. Oryginalna muzyka charyzmatycznego pieśniarza, wirtuoza gitary, autora większości piosenek na ostatniej płycie Maryli Rodowicz („Ach, świecie…”, Złota Płyta 2018) – Witka Łukaszewskiego do słów poezji najwspanialszych polskich poetów i patriotów: Cypriana K. Norwida i Krzysztofa Baczyńskiego.

„Największą inspiracją dla mnie do stworzenia programu dedykowanego Cyprianowi Norwidowi była twórczość Czesława Niemena. Nie znam drugiego artysty, który potrafiłby z połączenia trudnej muzyki i równie niełatwej poezji uczynić sztukę przystępną słuchaczowi – zarazem zachwycającą, jak i skłaniającą do refleksji. I taki jest także zamysł tego koncertu” – mówi lider zespołu, Witek Łukaszewski – „Poezją Baczyńskiego zaś zachwyciłem się w liceum i gdy dowiedziałem się, że poeta tego formatu zginął w Powstaniu byłem po prostu wściekły. Wściekły na ludzi i wściekły na wojnę. Od tego momentu stałem się wielkim pacyfistą, zawsze popierającym ideę życia bez konfliktów między narodami”.

Wystąpią:

WITEK ŁUKASZEWSKI (wokal, gitary) – charyzmatyczny wokalista rockowy, trzykrotnie wybrany najlepszym polskim gitarzystą flamenco. Organizator Międzynarodowego Festiwalu Flamenco w Kościanie i Poznaniu – jedynego tego typu wydarzenia w Europie Środkowej i Wschodniej w latach 1984-2001.
Autor i kompozytor 18 autorskich albumów z pogranicza rocka, popu, flamenco i jazzu. Lider zespołów: Acid Flamenco (pierwszy polski zespół flamenco), Red Pink (pop-rock, blues), GrandPiano (flamenco rock), Morrison Tres (rock progresywny).
Poeta i autor poczytnych powieści m.in. o Led Zeppelin, Jimim Hendrixie i Jimie Morrisonie.
SAMBOR DUDZIŃSKI (wokal, instrumenty klawiszowe i perkusyjne, saksofon, duduk) – aktor-performer, multiinstrumentalista, dwukrotny laureat Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
MARIUSZ BOBKOWSKI (perkusja, instrumenty perkusyjne) – jeden z czołowych polskich perkusistów rockowych, znany przede wszystkim z legendarnej grupy Turbo.

Wstęp wolny.

Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Centrum Kultury Samorządu Rejonu Solecznickiego, Pałac Balińskich w Jaszunach

Scheduled Literatura >Muzyka >Wydarzenia