18.09.2021 - 15.10.2021 Literatura, Wydarzenia, Wystawy

Wystawa „Bajki robotów” wg Lema

Wystawa czynna do 17 października br., Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (al. Gedimino pr. 51, Wilno).

Rok Stanisława Lema. Wystawa towarzysząca premierze książki Lema Bajki robotów.

6 i 13 października o godz. 10.00 Dział Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej biblioteki zaprasza młodych czytelników na oprowadzanie po wystawie „Bajki robotów” i warsztaty twórcze.

Mija 55 lat od momentu ukazania się Bajek robotów. W tym czasie świat znacząco się zmienił, urzeczywistniło się wiele wizji pisarza. Czym Stanisław Lem inspiruje współczesnego odbiorcę, któremu sztuczna inteligencja towarzyszy niemal na co dzień? Na to pytanie stara się odpowiedzieć twórcy wystawy, którą od 18 września br. można będzie oglądać w Litewskiej Narodowej Bibliotece im. Martynasa Mažvydasa. W 2021 r. zbiór opowiadań Lema w litewskim tłumaczeniu Viktorasa Tamošiūnasa ukazał się nakładem wydawnictwa Odilė (we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza). Do zilustrowania 16 opowiadań zaproszono czołowych polskich ilustratorów m.in. Dawida Ryskiego, Edgara Bąka, Katarzynę Bogucką i Małgorzatę Herbę.

Wystawa składa się z kompozycji form krystalicznych. Każda forma jest skonstruowana w podobny sposób. Podstawową figurą geometryczną całego zestawu jest trójkąt. Na pierwszy rzut oka nie widać na wystawie żadnych ilustracji. Trzeba się skupić i przyjrzeć bliżej, aby odkryć obrazy į ich fragmenty. Atmosfera cichej obserwacji jako otwiercie ścieżek do wyobraźni to główny cel kuratorów.
Przewodnikiem po wystawie jest „księga zadań”, która otwiera pole do własnych odkryć znaczeń i prawd.

Organizator: Instytut Adama Mickiewicza
Partnerzy: Instytut Polski w Wilnie, wydawnictwo „Odilė“, Litewska Narodowa Biblioteka im. Martynasa Mažvydasa,  Targi Książki w Kłajpedzie, Teatr Dramatyczny w Kłajpedzie

from to
Scheduled Literatura Wydarzenia Wystawy