30.09.2021 - 15.12.2021 Historia, Wydarzenia, Wystawy

Wystawa „Paszporty”

Wystawa czynna do końca grudnia 2021 r. w Muzeum Ch. Sugihary (ul. Vaižganto 30, Kowno)

Wystawa opowiada o roli rządu RP na uchodźstwie i Polskiego Państwa Podziemnego w informowaniu świata o Holokauście oraz akcjach podejmowanych dla ratowania Żydów z terenów niemieckiej okupacji. Powstała w związku z badaniami prowadzonymi przez Ambasadę Polski w Szwajcarii i Instytutu Pileckiego, na podstawie których ogłoszono listę nazwisk Żydów, którzy w wyniku starań tzw. grupy Ładosia otrzymali paszporty krajów Ameryki Południowej. Paszporty te wielu z nich uratowały życie. Wystawa w sposób szczegółowy prezentuje działalność właśnie grupy Ładosia i jej głównych bohaterów, w tym Chaima Eissa i Aleksandra Ładosia.

Otwarciu wystawy towarzyszyła prezentacja książki Aleksandra B. Skotnickiego „Chiune Sugihara“ z udziałem autora. Konsul, który ratował Żydów“. Dotyczy ona epizodu z dziejów drugiej wojny światowej, który odnosi się do tzw. „Listy Sugihary“. Znalazło się na niej ok. 6 tys. Polskich Żydów, którzy dzięki działalności tego japońskiego dyplomaty zostali uratowani od pewnej śmierci.

Prof. Aleksander Bartłomiej Skotnicki, wybitny krakowski hematolog, transplantolog, działacz społeczny i członek Polskiej Akademii Umiejętności jest wspaniałym popularyzatorem historii uratowanych polskich Żydów. Zagadnieniena te opisał w wielu pracach naukowych i popularno-naukowych, które znalazły uznanie wśród czytelników i były wielokrotnie nagradzane.

Wydarzenie w języku litewskim i polskim z tłumaczeniem

Organizatorzy: Instytut Pileckiego, Instytut Polski w Wilnie, Ambasada RP w Wilnie, Muzeum Ch. Sugihary w Kownie

from to
Scheduled ical Google outlook Historia Wydarzenia Wystawy