21.10.2021 Historia, Muzyka, Wydarzenia

Multimedialny spektakl muzyczny „Konstytucja 1791”

21 października 2021 r., godz. 19.00, Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich (Katedros a. 4, Wilno)

Spektakl muzyczny „Konstytucja 1791” poświęcony jest pierwszej w Europie i drugiej na świecie Ustawie Zasadniczej. Program wypełniają autorskie utwory inspirowane poszczególnymi rozdziałami Konstytucji 3 Maja. Całość tworzy zwartą opowieść opartą w warstwie słownej o autorskie teksty piosenek, cytaty z Konstytucji 1791 roku i aktorskie interludia wprowadzające słuchaczy w świat ostatniej dekady XVIII wieku. W warstwie muzycznej spektakl nawiązuje do współczesności. Wydarzenie uzupełnia warstwa wizualizacji, w tym autorskie grafiki i animacje. Przedstawienie muzyczne czerpie z historii, tradycji i pamięci o Konstytucji 3 Maja.

​Za całość – kompozycje, teksty i reżyserię – odpowiada Maciej Fortuna, trębacz, kompozytor i wykładowca akademicki. Muzykę wykonuje zespół pod kierownictwem kompozytora w składzie:
Elżbieta Węgrzyn – narracja, słowo
Karolina Kram-Chojnacka – śpiew
Maciej Fortuna – trąbka
Jakub Królikowski – instrumenty klawiszowe
Piotr Cienkowski – kontrabas
Staś Aleksandrowicz – perkusja ​

​Spektakl prezentowany będzie w 2 wersjach językowych (polskiej i litewskiej), tłumaczenia tekstów spektaklu stanowią integralną część wizualizacji.​

Rok 2021 został uznany przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej oraz przez Parlament Republiki Litewskiej rokiem Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie przygotowane zostało dla uczczenia 230. rocznicy uchwalenia pierwszej w Europie ustawy zasadniczej. 

Organizatorzy: Stowarzyszenie Jazz Poznań, Instytut Polski w Wilnie, Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich

Projekt artystyczny „Konstytucja 1791” jest finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Dyplomacja publiczna 2021”.

Mecenat: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Wstęp wolny, obowiązuje jednak wcześniejsza rejestracja: http://registracija.valdovurumai.lt/nlexmtd3. Wymagane jest okazanie „paszportu możliwości”.

Scheduled Historia >Muzyka >Wydarzenia