7.10.2021 - 14.10.2021 Historia, Inne, Wydarzenia

Niezrealizowane wileńskie projekty XX wieku – wykłady

W ramach prezentowanej wystawy „Niezrealizowane wileńskie projekty XX wieku“ w Muzeum m. Wilna (ul. Vokiečių 6) odbędą się prelekcje polskich naukowców-historyków, znawców architektury i historii

7 października 2021 r. o godz. 18.00, w Muzeum m. Wilna wykład dr Jarosława Trybusia z Muzeum Warszawy „Warszawa niezaistniała. Niezrealizowane warszawskie projekty urbanistyczne i architektoniczne lat 30. XX wieku“.

Wykład poświęcony będzie rozległym planom przygotowywanym w latach 30. ubiegłego wieku dla Warszawy. Projekty te miały nie tylko zmodernizować miasto, ale także pokazać siłę władzy, która je fundowała. Stanowiły mieszankę nowoczesności czasem awangardowej z symboliką właściwą dla autorytaryzmu. Ta usymbolizowana nowoczesność niezwykle silnie działała na wyobraźnię współczesnych i do dziś jest obecna w zbiorowym imaginarium mieszkańców Warszawy.

Jarosław Trybuś – historyk sztuki, krytyk architektury, wykładowca. W latach 2012–2019 wicedyrektor Muzeum Warszawy. Autor licznych publikacji poświęconych architekturze, szczególnie warszawskiej, współzałożyciel fundacji Centrum Architektury. Laureat licznych nagród, w tym Złotego Lwa z XI Biennale Architektury w Wenecji .

14 października 2021 r. o godz. 12.00 wycieczka/spacer po mieście pod tytułem: „Wilno – obrazki z przeszłości”. Wycieczkę poprowadzi dr Waldemar Wołkanowski. Początek spaceru przy pomniku Mendoga (ul. Arsenalo).

14 października 2021 r. o godz. 18.00 w Muzeum m. Wilna wykład dra Waldemara Wołkanowskiego „Trudny kompromis – rozważania o architekturze Wilna okresu międzywojennego”

Podczas wykładu polski historyk przedstawi zagadnienia ewoluowania drogi rozwoju architektury wileńskiej w okresie międzywojennym. Mowa będzie o dylematach związanych ze stopniowym odchodzeniem od konserwatywnego podchodzenia do architektury i urbanistyki historycznego miasta, do opracowanego w 1939 roku „Planu rozwoju Wilna”. Całość prelekcji będzie miała charakter interdyscyplinarny, tematyka architektury i urbanistyki przenikać się będzie ze sprawami społecznymi, kultury i sztuki. Wśród poruszanych zagadnień będzie także część związana z niezrealizowanymi projektami (nie tylko architektonicznymi).

Waldemar Wołkanowski – historyk, Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział Opole, autor książek i artykułów poświęconych historii Wilna. Wykłady i spotkanie w języku polskim z tłumaczeniem na język litewski

Organizator: Muzeum m. Wilna. Partner: Instytut Polski w Wilnie

from to
Scheduled Historia Inne Wydarzenia