22.02.2022 - 27.02.2022 Literatura, Wydarzenia

Polskie akcenty na 22. Targach Książki w Wilnie

22-27 lutego 2022 r. w Centrum Wystawowym Litexpo w Wilnie (al. Laisvės 5) po raz kolejny odbędzie się, jedna z najbardziej znaczących imprez kulturalnych na Litwie – 22. Wileńskie Targi Książki.

W tym roku odbędą się one pod hasłem „Obraz jako tekst” (Vaizdas kaip tekstas). Jak co roku Instytut Polski w Wilnie wspólnie z litewskimi partnerami przygotowuje swoją ofertę miłośnikom polskiej literatury.  Tematem  targów jest między innymi  sztuka książki i ilustracje, które postrzegane są również jako tekst, dlatego  gościem będzie znany polski artysta-rysownik Piotr Socha. Goście Targów będą mogli obejrzeć wystawę ilustracji na podstawie rysunków z najlepszych książek artysty. Wystawa obejmie najciekawszy materiał ilustracyjny z „Pszczół”, „Drzew” i najnowszej książki „Brud”.  Podczas Targów są przewidziane spotkania z artystą dla studentów Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych, warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży, prezentacja dorobku artystycznego ilustratora i in.

Piotr Socha (1966) – grafik, ilustrator, kucharz amator
Przez wiele lat współpracował jako ilustrator z redakcjami Gazety Wyborczej, Dużego Formatu, Wysokich Obcasów, Polityki, Newsweeka, Przekroju, Playboya, Harward Business Review, Machiny i wielu innych.
Od 2013 roku współpracuje jako ilustrator z Wydawnictwem Dwie Siostry, dla którego zaprojektował trzy książki dla dzieci – „Pszczoły” ( wydanej w 2015 roku, tłumaczonej na 32 języki, w tym na język litewski), „Drzewa” (wydanej w 2018 roku, tłumaczonej na 28 języków, w tym na język litewski) i najnowszą „Brud”.
Autorem tekstu do obu książek jest dr.Wojciech Grajkowski. Książka „Pszczoły” była wielokrotnie nagradzana w Polsce i poza jej granicami.
Najnowszą książkę „Brud. Cuchnąca historia higieny” (2021), stworzył wspólnie z Moniką Utnik-Strugałą, która napisała do niej tekst.
W czasie wolnym uprawia nordic-walking, czyta książki historyczne, podróżuje.


Z okazji 100-lecia Stanisława Lema na Targach odbędzie się prezentacja jednej z najsłynniejszych  książek najbardziej tłumaczonego na języki obce polskiego pisarza „Bajki robotów”, którą w języku litewskim we współpracy z Instytutem Polskim w Wilnie wydało wydawnictwo „Odilė”. „Bajki robotów” to zabawne skrzyżowanie literatury science fiction i tradycyjnej baśni. W „kosmicznych baśniach” Stanisława Lema beztroska parodia i zabawa mieszają się z poważnymi problemami, od czytelnika zależy zaś, jakie wnioski zdoła wyciągnąć z lekcji, której udzielają mu bajkowe roboty.

Staraniem „Odilė” ukaże się w języku litewskim kolejna książka Czesława Miłosza „Zdobycie władzy”, której premiera jest planowana podczas Targów Książki. Akcja powieści rozgrywa się w latach 1944-1948 i przedstawia proces instalacji władzy komunistycznej w Polsce, polegający na ubezwłasnowolnieniu społeczeństwa przemocą i strachem.

 

Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Wydawnictwo Dwie Siostry, wydawnictwo „Odilė”, Knygų šalis
Wstęp na teren Targów biletowany: https://kakava.lt/pirkti-bilietus/2111/5233.
Obowiązuje paszport możliwości i noszenie maseczki.
Uwaga! Dokładny plan wydarzeń (czas, miejsce) będzie podany w późniejszym terminie w mediach społecznościowych Instytutu Polskiego w Wilnie: www.instytutpolski.pl i Facebook.

from to
Scheduled Literatura >Wydarzenia