4.04.2022 - 13.05.2022 Film, Historia, Inne, Wydarzenia, Wystawy

Wystawa „Paszporty”  w  Wilnie i Jaszunach

Wystawa opowiada o roli rządu RP na uchodźstwie i Polskiego Państwa Podziemnego w informowaniu świata o Holokauście oraz akcjach podejmowanych dla ratowania Żydów z terenów niemieckiej okupacji. Powstała w związku z badaniami prowadzonymi przez Ambasadę Polski w Szwajcarii i Instytutu Pileckiego, na podstawie których ogłoszono listę nazwisk Żydów, którzy w wyniku starań tzw. grupy Ładosia otrzymali paszporty krajów Ameryki Południowej. Paszporty te wielu z nich uratowały życie. Wystawa prezentuje działalność właśnie grupy Ładosia i jej głównych bohaterów, w tym Chaima Eissa i Aleksandra Ładosia.

4 kwietnia prezentacja wystawy „Paszporty” w Gimnazjum św. Krzysztofa w Wilnie (ul. Kazliškių 4, Wilno). Wydarzenie jest skierowane do nauczycieli gimnazjum.

26 kwietnia o godz. 12.00 w Pałacu Balińskich w Jaszunach (ul. Śniadeckiego 2, Jaszuny, rej. solecznicki) – prezentacja wystawy dla nauczycieli historii rejonu solecznickiego. W prezentacji udział weźmie przedstawiciel Instytutu Pileckiego. Wystawa czynna do 13 maja.

Organizatorzy: Instytut Pileckiego, Ambasada RP w Wilnie, Instytut Polski w Wilnie, Gimnazjum św. Krzysztofa w Wilnie, Centrum Kultury Samorządu Rejonu Solecznickiego

from to
Scheduled Film Historia Inne Wydarzenia Wystawy