24.03.2022 - 3.04.2022 Film, Wydarzenia

Polskie akcenty na festiwalu „Kino pavasaris”

W dn. 24 marca – 3 kwietnia 2022 roku na Litwie odbędzie się 27. Międzynarodowy Wileński Festiwal Filmowy „Kino pavasaris”. Dzięki współpracy z Instytutem Polskim w Wilnie w programie Festiwalu znalazły się dwie polskie produkcje filmowe: dokument „Film balkonowy” Pawła Łozińskiego (w programie „Mistrzowie”) oraz „Cicha ziemia” Agi Woszczyńskiej (w programie „Konkurs Europejskich Debiutów”). Planuje się również zaproszenie twórców tych dwóch filmów na Litwę i zorganizowanie spotkań z widzami.

„Film balkonowy” (Polska, 2021, 100’, reż. Paweł Łoziński)
Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser Paweł Łoziński przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Mieszkańcy dzielnicy, albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować.
Każda ludzka historia jest wyjątkowa, a życie jest nie do wymyślenia. „Film balkonowy” to radykalny powrót do początków kina, kiedy człowiek przychodził do kamery. Może wystarczy zatrzymać się na dłużej, żeby zobaczyć więcej?
Pokazy:
27 marca o godz. 18:30, Forum Cinemas Vingis (Vilnius), S05
30 marca o godz. 19:00, Forum Cinemas Vingis (Vilnius), S11
31 marca o godz. 18:45, Forum Cinemas Kaunas, KN S06
2 kwietnia o godz. 20:15, Forum Cinemas Vingis (Vilnius), S11

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=MG3Kq-WngOo

„Cicha ziemia” (Polska, Włochy, Czechy, 2021, 113’, reż. Aga Woszczyńska)
Młode małżeństwo wynajmuje wakacyjny dom na słonecznej włoskiej wyspie. To co zastają nie spełnia jednak ich oczekiwań. Okazuje się, że basen w ogrodzie jest zepsuty. Anna i Adam, nie bacząc na to, że wyspa boryka się z brakiem wody, zatrudniają robotnika, który naprawi dla nich basen. Ciągła obecność nieznajomego narusza ich poczucie bezpieczeństwa i rozpoczyna łańcuch zdarzeń, który uruchamia w nich irracjonalne instynkty i prowadzi do najciemniejszego punktu w ich związku.

Pokazy:
25 marca o godz. 19:30, Forum Cinemas Vingis (Vilnius), S10

27 marca o godz. 20:00, Forum Cinemas Vingis (Vilnius), S10
30 marca o godz. 18:50, Skalvija (Vilnius)
1 kwietnia o godz. 17:30, Forum Cinemas Vingis (Vilnius), S10

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=NIpfFoCi-jU

 

from to
Scheduled Film Wydarzenia