22.04.2022 - 24.04.2022 Film, Historia, Inne, Wydarzenia

Pokazy  filmu „Faustyna”

Film „Faustyna” (1994) w reżyserii Jerzego Łukasiewicza przedstawia piękną i poruszającą  historię życia św. Faustyny Kowalskiej. Młoda i pobożna dziewczyna wstępuje do klasztoru i zaczyna widzieć w swoich wizjach Jezusa. Początkowo spotyka się z brakiem wyrozumiałości i odrzuceniem otoczenia. Przeniesiona do klasztoru w Wilnie znajduje zrozumienie i wsparcie u swojego spowiednika ks. Michała Sopoćki. To dzięki jego staraniom powstaje wzorowany na wizjach św. Faustyny obraz Jezusa Miłosiernego. Jego wystawienie w Ostrej Bramy w Wilnie w 1935 roku było dla obecnie znanego na całym świecie kultu Bożego Miłosierdzia momentem szczególnym. W filmie w rolę Faustyny wcieliła się Dorota Segda, a za swoją grę otrzymała w 1996 roku nagrodę dla najlepszej aktorki – Złotą Kaczkę. Film był również nominowany do Złotych Lwów. Autorem muzyki użytej w filmie jest wielokrotnie nagradzany i znany na całym świecie Wojciech Kilar. Mimo upływu czasu film „Faustyna” wciąż uznawany jest za przepiękne i warte obejrzenia dzieło polskiej kinematografii.

Pokazy filmu wiążą się z obchodzonym po Wielkanocy Tygodniem Miłosierdzia Bożego. Kult Bożego Miłosierdzia, obecnie najbardziej rozpowszechniony kult w Kościele Katolickim, wywodzi się z Wilna, skąd, razem ze św. Faustyną trafił do Krakowa. To tam św. Faustyna spędziła ostatnie lata swojego życia. Wilno i Kraków są więc miastami szczególnie związanymi z kultem Bożego Miłosierdzia. To wspólne dziedzictwo jest wciąż ważne i pielęgnowane w obydwu miastach, tworząc szczególną i trwałą więź między nimi.

Pokaz realizowany jest dzięki uprzejmości Telewizji Polskiej, która jest dystrybutorem filmu. Film pokazywany będzie z litewskimi napisami. Serdecznie zapraszamy!

Pokazy:

22 kwietnia
-Muzeum Dziedzictwa Kościelnego w Wilnie (Šv. Mykolo g. 9), godzina 18:00
-Centrum Kultury w Solecznikach (Vilniaus g. 48), godzina 18:30

24 kwietnia
-Parafia pw. Jana Chrzciciela w Ławaryszkach (Liepos g. 11), godzina 13:00
-Parafia Bazyliki Archikatedralnej w Wilnie (Tilto g. 1A), godzina 13:45

from to
Scheduled Film >Historia >Inne >Wydarzenia