8.06.2022 - 9.06.2022 Literatura, Wydarzenia

Prelekcje w Muzeum Adama Mickiewicza

Prelekcje w Muzeum Adama Mickiewicza przy Uniwersytecie Wileńskim (ul. Bernardinų 11) w ramach Roku Romantyzmu w Wilnie.
8 czerwca, godz. 17.00„Wizerunki polskich romantyków w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie”Spotkanie w ramach Śród Literackich w Muzeum Adama Mickiewicza 
„Jeden portret ów, w Krymie, na skale oparty, Między Azją a niebem, sam — ten tylko warty. Poety i wspomnienia”. Geniusz budzący ducha poezji, artysta w chwili natchnienia, dandys w ekstrawaganckim stroju…. Polscy romantycy doczekali się wielu rzeźbiarskich i malarskich wizerunków, które były tematem burzliwych dyskusji, a czasem nawet powodem obyczajowych skandali. Zapraszamy do przyjrzenia się tym niezwykłym przedstawieniom z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.  

9 czerwca, godz. 17.00„Wieszcz na pomniku. Dramatyczne konkursy, spory, zniszczenia i rekonstrukcje pomników Adama Mickiewicza” 
Idea rzeźbiarskiego upamiętnienia Adama Mickiewicza pojawiła się jeszcze za jego życia. Przez lata w wielu miastach ogłaszano konkursy, dyskutowano na temat werdyktów, spierano się i protestowano. Dzieła były niszczone w atmosferze skandalu, a w artykułach ukazywały się ostre wyrazy krytyki. Projekty pomników przygotowywali tak różni artyści, jak Jan Matejko, Antoni Kurzawa, Stanisław Szukalski, Henryk Kuna, Zbigniew Pronaszko czy Stanisław Horno Popławski. Zapraszamy do Warszawy, Paryża i Wilna szlakiem pomników Adama Mickiewicza. 

Wykłady wygłoszą Bożena Pysiewicz i Edyta Rubka-Kostyra z Muzeum Narodowego w Warszawie. 

Spotkania w języku polskim. Wstęp wolny.  

Wykłady są częścią projektu Romantyczność 2022. Wilno–Warszawa–Paryż dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu „Kultura inspirująca”.  

Organizatorzy: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Adama Mickiewicza przy Uniwersytecie Wileńskim w Wilnie, Instytut Polski w Wilnie 

from to
Scheduled Literatura Wydarzenia