17.06.2022 Film, Historia, Inne, Wydarzenia

Pokaz filmu „Korczak” podczas wileńskiej Nocy Kultury

Podczas zbliżającej się tegorocznej edycji festiwalu „Noc Kultury” mieszkańcy i goście Wilna będą mieli okazję obejrzeć wyjątkowy film – „Korczaka”. Pokaz filmu odbędzie się w Muzeum Samuela Baka (Naugarduko g. 10/2) 17 czerwca o godzinie 18:00.

 

Reżyserem filmu z 1990 roku jest sławny całym świecie Andrzej Wajda, a autorką scenariusza – nie mniej sławna Agnieszka Holland. Film opowiada zarazem tragiczną, jak i inspirującą historię jednego z najwybitniejszych pedagogów XX-wieku – Janusza Korczaka. Doktor Korczak, a tak właściwie Henryk Goldszmit, był wychowawcą, pedagogiem i działaczem społecznym. Swoje życie poświęcił najmłodszym i prowadzeniu sierocińca. Oddany dzieciom, które miał pod opieką, nie porzucił pracy w sierocińcu nawet w trakcie okupacji niemieckiej, gdy zmuszony był do przeniesienia instytucji do getta warszawskiego. Mimo możliwości ucieczki i ratowania własnego życia pozostał ze swoimi podopiecznymi do samego końca, starając się zapewnić im jak najszczęśliwsze i bezpieczne dzieciństwo.

W czarno-białym filmie „Korczak” Andrzej Wajda wykorzystuje archiwalne ujęcia, potęgując nie tylko realizm dzieła, ale również brutalność świata, w jakim przyszło żyć i pracować Januszowi Korczakowi. Wyjątkiem jest ostatnia, pozornie radosna scena będąca metaforą i zwieńczeniem historii życia wybitnego pedagoga oraz jego podopiecznych. Dla twórców jest to jeden z najważniejszych filmów w karierze, zarówno ze względu na włożone w dzieło emocje, jak i niewątpliwe walory artystyczne.

Wstęp wolny. Film w języku polskim z napisami w języku litewskim.

Organizatorzy: Muzeum Samuela Baka w Wilnie, Instytut Polski w Wilnie

Scheduled Film Historia Inne Wydarzenia