8.07.2022 - 10.07.2022 Muzyka, Wydarzenia

Koncerty Baltic Neopolis Orchestra na Litwie

8 lipca 2022 r. o godz. 18.00, Kowieńska Filharmonia Państwowa (ul. E. Ožeškienės 12, Kowno)
Koncert w ramach XXVII Festiwalu Muzycznego w Pożajściu.
Wstęp biletowany: https://www.tiketa.lt/LT/sveciai_is_lenkijos_xxvii_pazaislio_muzikos_festivalis_524842

9 lipca 2022 r. o godz. 19.30, Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej w Druskiennikach (ul. Vilniaus 1)
Koncert w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu Sztuki „Druskiennickie lato z M. K. Čiurlionisem”.
Wstęp wolny

10 lipca 2022 r. o godz. 15.00, Pałac Balińskich w Jaszunach (ul. J. Sniadeckio 2)
Koncert w ramach Festiwalu “Muzyka w jaszuńskim dworze 2022”
Wstęp wolny

10 lipca 2022 r. o godz. 19.00, Pałac w Zatroczu (ul. Užutrakio 17, Troki)
Koncert w ramach XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Wieczory w Zatroczu”
Wstęp biletowany: https://www.bilietai.lt/lit/renginiai/koncertai/orkestras-baltic-neopolis-lenkija-360779/

Wykonawcy:
BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA (Polska)
Dyrektor artystyczny Vasko Vassilev, kierownik Emilia Goch Salvador
Soliści:
EMANUEL SALVADOR (skrzypce, Portugalia)
AGNIESZKA SAWICKA (skrzypce, Polska)
EMILIA GOCH SALVADOR (altówka, Polska)
PIOTR WIĘCŁAW (wiolonczela, Polska)
W programie:
Paweł Łukaszewski – „Neopolis Concerto“ na skrzypce i orkiestrę smyczkową
Marcelo Nisinman – 13 wariacji na temat polskich melodii na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę smyczkową
Mikołaj Piotr Górecki – „Druga przestrzeń” na kwartet smyczkowy i orkiestrę smyczkową
Wojciech Kilar – „Orawa“ na orkiestrę smyczkową

Baltic Neopolis Orchestra to smyczkowa orkiestra kameralna powstała w 2008 roku z inicjatywy młodych artystów. Poza trzynastoletnim dorobkiem artystycznym, na który składa się m.in. 900 koncertów w Szczecinie, województwie zachodniopomorskim, Polsce i za granicą, Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności w 2014 roku, statuetka Fryderyka 2015 w kategorii Album Roku Muzyka kameralna, nominacja do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina w 2016 i 2017, 2020 roku, Baltic Neopolis Orchestra może poszczycić się licznymi dokonaniami. Zaliczyć należy do nich stworzenie festiwalu muzyki klasycznej Szczecin Classic połączonego z elitarnym i wyjątkowym kursem dla młodych artystów, realizacje projektu Na Okrągło Orkiestra, podczas którego znakomici artyści z Polski i ze świata koncertują w mniejszych ośrodkach kulturalnych naszego kraju, a także kontynuację prestiżowego cyklu koncertowego Wielcy Koncertmistrzowie, w którym udział biorą wybitni koncertmistrzowie z całego świata. Orkiestra aktywnie i z dużymi sukcesami promuje polską kulturę za granicą, tworząc i uczestnicząc w licznych międzynarodowych projektach.
Tożsamość artystyczną BNO kształtował szereg osobowości muzycznych, z których największy wpływ na zespół wywarł światowej sławy skrzypek i koncertmistrz Vasko Vassilev – dyrektor artystyczny zespołu od 2015 roku. Orkiestrą Baltic Neopolis na co dzień kieruje altowiolistka Emilia Goch Salvador. Dzięki jej staraniom w składzie zespołu znaleźli się najlepsi polscy instrumentaliści, uczestniczący ogólnopolskich i międzynarodowych projektach muzycznych. Oprócz regularnej pracy nad światowym repertuarem kameralnym, muzycy chętnie biorą udział w projektach awangardowych. Doceniana w Polsce, Europie i na świecie BNO wciąż szuka nowych pól muzycznych inspiracji.
Na dorobek artystyczny Orkiestry składa się osiem płyt: Ego Sapientia Marka Jasińskiego zrealizowana wespół z Chórem Akademickim im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego (2013), kompozycje Mikołaja Góreckiego i Pawła Łukaszewskiego nagrane z Tomaszem Tomaszewskim (2013), Kompozycje Szczecińskie z utworami Piotra Klimka, Michała Dobrzyńskiego, Zbigniewa Bagińskiego oraz Janusza Stalmierskiego (2013), Tribute to Carl Loewe z Urszulą Kryger, Adamem Kruszewskim i Pawłem Kotlą (2014), Sonatina für Alina nagrana z saksofonistką Aliną Mleczko (2014), Il Tramonto z sopranistką Joanną Tylkowską- Drożdż (2015), Musica Sacra 5 Pawła Łukaszewskiego z udziałem BNO (2014), płytę, która dostała nagrodę muzyczną Fryderyk oraz 4 am Tango z udziałem Marcelo Nisinmana (2019).
Orkiestra – dzięki pasji i zaangażowaniu – tworzy część najbardziej prestiżowej, a jednocześnie niepowtarzalnej i nowoczesnej oferty kulturalnej. Ponadto wciąż zaskakuje otwartością na formy współpracy artystycznej i wielowymiarowością swoich koncertów. Baltic Neopolis Orchestra stara się być zawsze blisko publiczności, w kontakcie z nią używać oryginalnych środków ekspresji, a repertuar dobierać z precyzją równą największym światowym muzycznym wydarzeniom. Orkiestra wystąpiła w ponad 27 krajach, podczas prestiżowych cykli koncertowych jak i międzynarodowych festiwali.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP
Partner projektu: Instytut Polski w Wilnie

/fot. Hubert Grygielewicz/

from to
Scheduled Muzyka >Wydarzenia