14.08.2022 - 23.08.2022 Muzyka, Wydarzenia

Konkurs-festiwal „Muzyka bez granic” w Druskiennikach

W dn. 14-23 sierpnia 2022 r. w Druskiennikach odbędzie się tradycyjne, coroczne święto muzyki – Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Muzyczny „Muzyka bez granic”.

Członkami jury będzie 2 reprezentantów z Polski: prof. dr hab. Jarosław Drzewiecki i prof. Artur Jaroń.

Partnerem projektu jest Instytut Polski w Wilnie.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny. Więcej o projekcie: http://www.musicwithoutlimits.lt/en/apie/

Prof. dr hab. Jarosław Drzewiecki
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie prof. Andrzeja Tatarskiego oraz podyplomowe Studia Pianistyki w Akademii Muzycznej w Warszawie u prof. Jerzego Sulikowskiego. W latach 1986-1988 był asystentem–stażystą prof. Wiktora Mierżanowa w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Od 1983 roku prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy W 2005 roku otrzymał Order Białej Gwiazdy – najwyższe odznaczenie przyznawane cudzoziemcom przez prezydenta Estonii. W 2010 roku otrzymał tytuł „Wawerczyka Roku” przyznawany przez kapitułę warszawską. W roku 2013 Jarosław Drzewiecki z inicjatywy Senatu i Rektoratu otrzymał tytuł doktora honoris causa Narodowej Akademii Muzycznej we Lwowie.
Jarosław Drzewiecki jest twórcą Wawer Music Festival w Warszawie, International Master Competition for Music Teachers w Warszawie, Polskiego i Europejskiego Festiwalu Akademii Muzycznych w Warszawie, współorganizatorem Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Wirtuozów do lat 13 oraz Mistrzowskiej Szkoły Pedagogiki Fortepianowej i XII edycji Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” w Sanoku.

Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych m.in. im F. Busoniego w Bolzano, w Marsali na Sycylii (I nagroda) oraz w Porto w Portugalii (Grand Prix i cztery nagrody specjalne). W 1992 roku otrzymał nagrodę „Estelle Zwick Prize – Pretoria 92” za najlepsze wykonaniu utworów Fryderyka Chopina. Dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych w Polsce, Portugalii, Republice Południowej Afryki, Rosji, na Litwie, Ukrainie i we Włoszech. Dla wytwórni „Polskie Nagrania” i Polskie Radio nagrał utwory C.Seixasa, L.van Beethovena, F.Chopina, J.Brahmsa, K.Szymanowskiego oraz I.J.Paderewskiego. Dla japońskich firm fonograficznych „Pony Canyon Classic” oraz „IMC-Tokyo” nagrał Ronda, Wariacje, komplet 16 Polonezów oraz 27 Etiud Fryderyka Chopina. Jarosław Drzewiecki jest pierwszym, obok Adama Harasiewicza, polskim pianistom, który utrwalił na CD komplet etiud Chopina. Artysta odbył kilkakrotnie tournee po Portugalii, Rosji, Japonii, Meksyku, Kanadzie i Republice Południowej Afryki. Brał udział w Międzynarodowych Festiwalach Muzycznych m.in. w Yokohamie, Lizbonie, Porto, Gaming, Wiedeń, Cape Town, Antonin, Słupsk, Duszniki Zdrój. W 1995 r. debiutował w Cocertgebouw w Amsterdamie. Jarosław Drzewiecki prowadził kursy mistrzowskie w Polsce, w Porto w Portugalii, w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego i Akademii Muzycznej im. Gnesinych w Moskwie, w Akademii Umeni w Bańskiej Bystrzycy, w Akademii Muzyki i Teatru w Wilnie oraz Akademii Muzycznej im. Lysenki we Lwowie.
Jest jurorem krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Portugalii (Cidade do Porto), na Ukrainie (Kijów, Lwów, Dniepropietrowsk, Kirwograd), na Białorusi (Homel), na Litwie (Palanga, Druskienniki), w Estonii (Tallin, Narwa), w Rosji (Moskwa/Ruza, Jekaterinburg), w Danii (Kopenhaga), na Słowacji (Bańska Bystrzyca) i w Czechach (Praga). Artysta występował również w duecie fortepianowym ze swoją żoną wybitną pianistką Tatianą Shebanovą.

Prof. Artur Jaroń urodził się w Kielcach. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie i studia podyplomowe w Konserwatorium Odesskim. Odbył także kursy mistrzowskie pod kierunkiem profesor Wiery Gornostajewej i Guntera Ludwiga.
Występował z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”, Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie oraz zespołami filharmonicznymi w Białymstoku, Bydgoszczy, Koszalinie, Kielcach, Katowicach, Lublinie, Jeleniej Górze, Olsztynie, Opolu, Szczecinie, Słupsku, Toruniu, Wałbrzychu, Rzeszowie, Zielonej Górze, Gdańsku. Koncertował za granicą w Niemczech, Szwecji, Danii, Słowacji, Rosji, na Litwie, Łotwie i Ukrainie. Współpracował i koncertował z Jerzym Maksymiukiem, Jerzym Salwarowskim, Markiem Pijarowskim, Agnieszką Duczmal, Tadeuszem Wojciechowskim, Teresą Żylis-Garą, Małgorzatą Walewską, Wiesławem Ochmanem, Adamem Zdunikowskim, Ludmiłą Worobec-Witek, Saskią Szreder, Bartłomiejem Niziołem, Wieniawski Quartett, Multicameratą. Stale współpracuje z orkiestrą „Wirtuozi Lwowa”. W 2005 r. debiutował w Carnegie Hall. Dokonał nagrań dla Radia Kielce i Telewizji Rosyjskiej. Ma w swym dorobku pięć płyt CD z muzyką solową i kameralną.
Artur Jaroń jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz w Busku Zdroju oraz prowadzi autorską imprezę cykliczną „Salon Muzyki Kameralnej” w Kielcach. Za działalność artystyczną i organizatorską otrzymał m.in. nagrodę wojewody kieleckiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Nagrodę Miasta Kielc, statuetkę Lidera Regionu w dziedzinie kultury, Złotego Emeryka i został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.

from to
Scheduled Muzyka Wydarzenia