30.08.2022 - 24.09.2022 Wydarzenia, Wystawy

Wystawa „Reconnected” w ramach 10. Biennale Tkaniny Artystycznej na Litwie

30 sierpnia – 24 września 2022 r. w wileńskiej galerii „Arka” (ul. Aušros Vartų 7)

Wystawa „Reconnected” to kolejna odsłona i ponowne spotkanie trzech postaw twórczych reprezentowanych przez Ludwikę Żytkiewicz-Ostrowską, Izabelę Wyrwę i Magdalenę Soboń. Spotkanie, które łączy nie tylko miejsce – pierwsza wspólna prezentacja odbyła się w Kiejdanach na Litwie w 2021 r., ale przede wszystkim wspólny obszar zainteresowań. Elementem spinającym jest widoczne u artystek zamiłowanie do tradycji warsztatu interpretowanego przez pryzmat własnych artystycznych poszukiwań. W przypadku Ludwiki Żytkiewicz-Ostrowskiej będzie to Shibori Arashi, japońska sztuka barwienia tkanin, którą stosuje wielokierunkowo realizując reliefy, obiekty i instalacje. Działania Izabeli Wyrwy wywodzą się z tradycji rysunku, choć podłożem dla niego przestaje być kartka papieru, a staje się realna trójwymiarowa przestrzeń. Dla Magdaleny Soboń warsztat papieru czerpanego jest polem eksploracji materii. Jej uniwersum to tworzone z własnoręcznie przygotowanych materiałów naturalnych obiekty, w których najważniejszą rolę odgrywa struktura i faktura. Powoływane przez artystki światy stykają się w sposobie rozumienia natury. Każda z nich dotyka podobnego jej fragmentu, ale w inny sposób zachowuje pokorę wobec niej. Jest w tych pracach widoczny zachwyt nad doskonałością przyrody i dążenie do ukazania złożoności relacji pomiędzy człowiekiem, a otaczającym go światem. Choć artystki są odmienne w sposobie obrazowania, to w ich twórczości kluczowy jest kontakt z tworzywem. Ma on wymiar realny i symboliczny. Utrwalony w materii indywidualny gest staje się medium przekazu, a energia tkwiąca w materii przełożona na własny język pozwala uchwycić, zrozumieć i opowiedzieć istotę Wszechświata.

Ludwika Żytkiewicz-Ostrowska – artystka tkaniny, projektant, profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Strzemińskiego w Łodzi. Od 2007 roku prezentowała swoje prace na 11 wystawach indywidualnych oraz brała udział w ponad 150 wystawach zbiorowych i konkursach tkaniny artystycznej w kraju i za granicą. Laureatka wielu prestiżowych nagród m.in.: Brązowy Medal na 9 th International Fiber Art Biennale – From Lausanne To Beijing w Shenzhen w Chinach w 2016 roku; nominowana do Nagrody Centralnego Muzeum Włókiennictwa przez Jury 14. Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi w 2013 roku; stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 7 edycji Programu Młoda Polska w 2010 roku; uczestniczka rezydencji artystycznej dla młodych artystów sztuki tkaniny w ramach międzykulturowego programu European Contemporary Tapestry and Textile Art w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli w 2008 roku.

Izabela Wyrwa – twórczość w zakresie tkaniny artystycznej i rysunku, profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Strzemińskiego w Łodzi. W 2000 roku otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest laureatką kilku prestiżowych nagród m.in.: nagrody specjalnej Stowarzyszenia Węgierskich Artystów Plastyków i Artystów Sztuk Stosowanych w kategorii miniatura tkacka na 7 th International Triennial of Textile Art na Węgrzech w 2021 roku; Brązowy Medal na 8 th International Fiber Art Biennale – From Lausanne To Beijing w Chinach w 2014 roku; wyróżnienie na 9 Baltic Mini Textile Gdynia w 2013 roku; Srebrny Medal na 13. Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi w 2010 roku; nominacja do nagrody na 11. Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi w 2004; wyróżnienie na 5. Baltic Mini Textile Gdynia w 2002 roku.

Magdalena Soboń – artystka wizualna specjalizująca się w sztuce papieru, profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Strzemińskiego w Łodzi. Brała udział w kilkunastu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych. Za swoje prace otrzymała nagrody i wyróżnienia m.in.: nagroda Członków Zarządu Biennale Internationale du Lin de Portneuf (BILP) w Kanadzie w 2020 roku; nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego na 9. Baltic Mini Textile Gdynia w 2019 roku, wyróżnienie na I Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu w 2017 roku; wyróżnienie na Contextile 2016 – Contemporary Textile Art Biennial w Portugalii w 2016 roku; Grand Prix 14. Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi w 2013 roku; Wyróżnienie na 7 th International Fiber Art Biennale – From Lausanne To Beijing w Chinach w 2012 roku; wyróżnienie na 6 th International Biennial of Contemporary Textile Art w Meksyku w 2011 roku; Brązowy Medal na 6 th International Fiber Art Biennale – From Lausanne To Beijing w Chinach w 2010 roku.

Organizator: galeria „Arka”

Sponsorzy: Związek Artystów Plastyków Litwy, Samorząd m. Wilna

Partnerzy: Dom Kultury Polskiej w Wilnie, Instytut Polski w Wilnie, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych w Wilnie, czasopismo „Centras”

from to
Scheduled Wydarzenia >Wystawy