17.09.2022 Historia, Inne, Literatura, Wydarzenia

„Amantes – amentes:  Adam Mickiewicz a Romantyzm”

17 września 2022 r., Uniwersytet Wileński (ul. Universiteto 3)
Zapraszamy na teatralizowane wycieczki w ramach obchodów 200-lecia Romantyzmu!
Wycieczki odbędą się o godz. 16.00, 17.30 i 19.00. Ilość miejsc ograniczona, obowiązuje rejestracja:

16:00 – https://bit.ly/3pUXJZj
17:30 – https://bit.ly/3CVy9eq
19:00 – https://bit.ly/3cARgzX

Pierwsze wydanie w 1822 roku „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza zapoczątkowało w Wilnie epokę romantyzmu. Utwory te zainspirowały czytelników do spojrzenia na świat w nowy sposób i odkryły możliwości ludzkiej wyobraźni. Uczyły poznawania swoich emocji oraz swobodnego wyrażania siebie. To były wartości, które Mickiewicz poruszył i ożywił w swojej poezji. Dlatego też twórczość poety można uznać za początek romantyzmu na Litwie, a kolebkę tego ruchu utożsamiać z samym Wilnem.
W 2022 roku, obchodząc 200. rocznicę powstania romantyzmu i wydania „Ballad i romansów”, chcielibyśmy zaprosić wszystkich zainteresowanych postacią Mickiewicza, jego poezją oraz historią Uniwersytetu Wileńskiego na teatralizowaną wycieczkę. „Amantes – amentes: Adam Mickiewicz a Romantyzm” to wycieczka, podczas której będzie można wcielić się w bohaterów ballad i romansów, dowiedzieć się, czym interesował się poeta, jak przywitano Romantyzm w Wilnie i co było tak tajemniczego w tym ruchu artystycznym, filozoficznym i literackim.
Skorzystaj więc okazji, by 17 września przejść się po Uniwersytecie Wileńskim i odkryć ukryte tam ślady poety.
Wydarzenie w języku litewskim i polskim
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje rejestracja. Więcej informacji na stronie Muzeum Uniwersytetu Wileńskiego na Facebooku.
Organizator: Muzeum Uniwersytetu Wileńskiego; partner: Instytut Polski

Scheduled Historia >Inne >Literatura >Wydarzenia