24.08.2022 - 30.10.2022 Inne, Wydarzenia

Konkurs i wystawa kaligrafii „Non exiguum temporis habemus, sed multum perdidimus”

24 sierpnia – 30 października 2022 r., Muzeum Kazysa Varnelisa (ul. Didžioji 26, Wilno)

Organizatorzy wystawy zaprosili artystów do refleksji i kontemplacji nad obecnym trudnym czasem:  jeszcze nie ustąpiły skutki globalnej pandemii COVID-19, jak po raz kolejny brutalność inwazji Rosji na Ukrainę  testuje solidarność, determinację i odporność naszej cywilizacji. Wracając do początków kultury europejskiej, organizatorzy konkursu zachęcili kaligrafów do napisania łacińskiej sentencji autorstwa rzymskiego filozofa Seneki: „Non exiguum temporis habemus, sed multum perdidimus” (Nie za mało mamy czasu, ale za wiele tracimy). Ta maksyma przypomina nam o kruchości człowieczeństwa, o odpowiedzialności wobec innych i postawy wobec trudnych decyzji, które w rękach artystów zamieniają się w  ogrom pomysłów i kreatywności. 

Zwycięzcy konkursu zostaną wybrani i nagrodzeni decyzją międzynarodowego jury pod koniec września. Polskę będzie reprezentować Beata Kurek z Krakowskiej Szkoły Kaligrafii. 

Organizatorzy: Muzeum Kazysa Varnelisa, Instytut Kultury Włoskiej, Wileńska Akademia Sztuk Pięknych; partner: Instytut Polski w Wilnie

from to
Scheduled Inne >Wydarzenia