29.09.2022 Inne, Literatura, Wydarzenia, Wystawy

Obchody Międzynarodowego Dnia Tłumacza

29 września 2022, godz. 15.30, Ambasada RP w Wilnie (ul. šv. Jono 3, Wilno).

Międzynarodowy Dzień Tłumacza to doskonała okazja, aby rzucić światło na tych, którzy poprzez swoją ciężką pracę znoszą bariery językowe i umożliwiają nam poznanie i pokochanie kultur innych narodów. Instytut Polski w Wilnie organizuje  spotkanie tłumaczy z języka polskiego na język litewski, kontynuując ustanowioną w zeszłym roku tradycję Dnia Świętego Hieronima. W imieniu swoim, polskich instytucji kultury oraz polskich twórców pragniemy wyrazić wdzięczność osobom, które rozsławiają kulturę i język polski na Litwie.
W tym roku obchody święta będą skupione wokół wystawy „Wychodząc z cienia“, która zaprezentuje portrety trzynastu tłumaczy literatury polskiej na język litewski. Nazwa jest nieprzypadkowa – głęboko wierzymy w to, że choć tłumacze często pozostają w cieniu autorów tłumaczonych dzieł, to oni są budowniczymi mostów pomiędzy kulturami i językami. To dzięki nim litewscy czytelnicy mogą poznać i pokochać polską literaturę.
Wydarzenie zamknięte. Wstęp za zaproszeniami.

Organizator: Instytut Polski w Wilnie
Partnerzy: Ambasada RP w Wilnie, Instytut Książki w Krakowie, Związek Litewskich Tłumaczy Literackich, Związek Pisarzy Litwy, Litewski Instytut Literatury i Folkloru, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Wileńskiego

Scheduled Inne >Literatura >Wydarzenia >Wystawy