4.10.2022 - 6.10.2022 Film, Historia, Wydarzenia

Pokazy filmu VR „Wiktoria 1920” w Wilnie

4-6 października 2022 r., Muzeum Narodowe Pałac Wielkich Książąt Litewskich (pl. Katedros 4, Wilno)

Wstęp wolny po uprzedniej  rejestracji na wybrany seans (lista seansów poniżej; dostępna wersja językowa – polska lub angielska) pod adresem: kvietimas@instytutpolski.pl.
Liczba miejsc ograniczona (na jednym seansie może być obecnych tylko 10 osób). Podczas rejestracji prosimy o podanie: imienia, nazwiska, daty i godziny pokazu. 


Blisko trzydziestominutowy film „Wiktoria 1920” to jeden z największych fabularnych filmów VR nie tylko w Polsce, ale prawdopodobnie i na świecie. To film nie tylko przygodowy, ale też i kostiumowy, a zachowanie prawdy czasu w 360 stopniach, które zapisywały filmowe kamery, należało do sporych wyzwań produkcyjnych.
Dzięki nowoczesnym technologiom widzowie filmu zostają przeniesieni w sam środek akcji – to właśnie widz staje się głównym bohaterem filmu, który uczestniczy we wszystkich wydarzeniach. Specjalny dźwięk, zwany ambisonicznym, dodatkowo kieruje uwagą widza – jest dopasowany do obrazu i pozwala śledzić akcję.
Za pomocą gogli VR można przenieść się w czasie i trafić do zupełnie innej, nieznanej, „magicznej” przestrzeni. Gdy widz uruchamia film, trafia do Polski w sierpniu 1920 roku. Polskie wojska wciąż cofają się pod naporem armii bolszewickiej. Wszyscy zdają sobie sprawę, że nieuchronnie zbliża się ostateczne starcie, którego wynik wydaje się już przesądzony na korzyść bolszewików. Najważniejsze zadanie to obronić Warszawę i nie pozwolić Rosjanom wkroczyć do miasta. Jednak wielomiesięczny wysiłek odcisnął swoje piętno na obu armiach.
Główni bohaterowie filmu wyruszają w pełną przygód podróż w stronę Warszawy, uciekając przed bolszewikami, biorąc udział w walkach, snując jednocześnie plany na powojenną przyszłość. Czy uda im się dostarczyć meldunek? Czy bohaterowie ryzykują na próżno, czy jednak okaże się, że ich wiadomość będzie miała wpływ na losy jednej z najważniejszych bitew w historii nie tylko Polski, ale i świata?
Film w wersji angielskiej (wersja podstawowa) i polskiej.

Bitwa Warszawska, która rozegrała się 15 sierpnia 1920 r. w okolicach Warszawy – zwana też Cudem nad Wisłą, była decydującym punktem wojny polsko-bolszewickiej, jednym z decydujących wydarzeń w dziejach Polski, Europy i świata. Uznaje się, że polskie zwycięstwo pod Warszawą przekreśliło plany sowietyzacji Europy Środkowej i Zachodniej. Świadomość tego była powszechna wśród wojskowych i cywilnych elit państw europejskich, które określały Bitwę Warszawską jako 18. decydującą bitwę świata (Lord d’Abernon) i porównywały jej znaczenie do bitwy pod Wiedniem w 1683 roku (gen. L. Faury).

Producentem filmu jest Biuro Programu „Niepodległa”. Koproducentem jest Narodowe Centrum Kultury. Produkcja angielskiej wersji filmu została dofinansowana przez Polską Fundację Narodową.
Reżyseria: Tomasz Dobosz
Scenariusz: Tomasz Dobosz, Mariusz Laszuk
Zdjęcia: Marcin Magiera
Obsada: Szymon Mysłakowski, Patryk Szwichtenberg, Róża Klekotko, Dariusz Pieróg i in.

Organizatorzy: Biuro Programu „Niepodległa” oraz Polska Fundacja Narodowa
Partner projektu: Muzeum Narodowe Pałac Wielkich Książąt Litewskich

SEANSE:
4 października 2022 r. (wtorek)
Godz. 16.00 – wersja ENG
Godz. 17.00 – wersja PL – nie ma wolnych miejsc
5 października 2022 r. (środa)
Godz. 10.00 – wersja ENG
Godz. 11.00 – wersja PL
Godz. 12.00 – wersja ENG
Godz. 13.00 – wersja PL 
Godz. 15.00 – wersja ENG
Godz. 16.00 – wersja PL
Godz. 17.00 – wersja ENG – nie ma wolnych miejsc
6 października 2022 r. (czwartek)
Godz. 10.00 – wersja ENG
Godz. 11.00 – wersja PL – nie ma wolnych miejsc
Godz. 12.00 – wersja ENG
Godz. 13.00 – wersja PL – nie ma wolnych miejsc
Godz. 15.00 – wersja ENG – nie ma wolnych miejsc
Godz. 16.00 – wersja PL
Godz. 17.00 – wersja ENG

from to
Scheduled Film Historia Wydarzenia