20.10.2022 - 20.11.2022 Film, Wydarzenia

Festiwal „Młode Polskie Kino”

20 października – 20 listopada 2022 r., Wilno, Kowno, Soleczniki, Możejki

Serdecznie zapraszamy na festiwal „Młode Polskie Kino” organizowany przez Instytut Polski w Wilnie i Telewizję Polską. Szczegółowy program przeglądu znajdą Państwo na stronie www.lenkukinas.lt.

W programie:
-Babilon. Raport o stanie wojennym (reż. Marek Bukowski)
-Chopin. Nie boję się ciemności (reż. Joanna Kaczmarek)
-Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę (reż. Michał Krzywicki)
-Gdy kwiaty nie milczą (reż. Andrei Kutsila)
-Legiony (reż. Dariusz Gajewski)
-Magdalena (reż. Filip Gieldon)
-Po miłość /  Pour l’amour (reż. Andrzej Mańkowski)
-Summa (reż. Andrei Kutsila)
-Ukraiński sługa narodu (reż. Barbara Włodarczyk)

Z recenzji krytyczki filmowej Anny Mikonis-Railienė: Niezwykłe, kameralne i bolesne historie uchwycone w filmach dokumentalnych, wzruszające fabuły zgłębiające społeczne bolączki polskiej rzeczywistości, ale też widowiska historyczne przesiąknięte rewolucyjną energią i nieskrępowaną wyobraźnią – to wszystko znajdzie się w programie festiwalu „Młode Polskie Kino” przygotowanym przez Instytut Polski w Wilnie i Telewizję Polską. W programie zobaczymy różne gatunkowo dzieła młodych debiutantów, filmy uznane na międzynarodowych festiwalach, a też pokochane przez publiczność. Poprowadzą one widzów do miejsc, gdzie rodzą się ruchy oporu wobec politycznych totalitaryzmów, do zakamarków snów, laboratoriów przyszłości, artystycznych światów muzyki i sztuki, do białych plam historii.
(…) Program filmowy skupia się na człowieku i jego dramatycznym losie w wirze politycznych decyzji i historycznych przełomów.  Kamera jest tu  blisko człowieka, przygląda mu się cierpliwie i wnikliwie.  Zawarte w filmach historie pozwolą wrócić do najważniejszych w życiu pojęć (miłości, wolności, samotności i cierpienia) i na nowo poczuć i doświadczyć życia wśród ludzi i z ludźmi w wirze trudnej historii.
(…) Mocną stroną przeglądu „Młode polskie kino” są filmy dokumentalne, uwikłane w polityczne dylematy epoki, odsłaniające jednocześnie ukrytą intensywność barw codziennej egzystencji. Żyjemy w czasach burzliwych, dotkniętych reżimem totalitarnym, przemocą i wojnami. Po te właśnie tematy sięgają również młodzi dokumentaliści

Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Telewizja Polska S.A.
Sponsorzy generalni: ORLEN Lietuva, ORLEN Baltics Retail
Partnerzy: Dom Kultury Polskiej w Wilnie, Centrum Kultury w Solecznikach, Centrum Kultury w Możejkach,  kina „Multikino”, „Skalvija”, „Pasaka”, „Romuva”
Partnerzy medialni: LRT, TVP Wilno, radio „Znad Wilii”, portale 15min.lt, zw.lt, Wilnoteka.lt, dziennik „Kurier Wileński”

from to
Scheduled Film >Wydarzenia