5.10.2022 - 7.10.2022 Inne, Wydarzenia

Konferencja „Szlaki pielgrzymkowe łączące Litwę i Polskę – teraźniejszość i perspektywy“ w Sejmie RL

5 października 2022 r., godz. 13.00, Sala Konstytucyjna Sejmu Republiki Litewskiej

W kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej i bezpieczeństwa utrzymywanie dobrych stosunków międzynarodowych, w szczególności – dobrosąsiedzkich jest wyjątkowo ważne. Zależą one nie tylko od wysiłków dyplomatycznych każdego państwa, ale też gościnności, znajomości historycznego i kulturowego dziedzictwa sąsiednich państw. Podczas konferencji, udział w której wezmą prelegenci z Polski i Litwy, omówiona zostanie jedna z gałęzi turystyki – turystyka religijna i ruch pielgrzymkowy między Polską a Litwą, wspólne dziedzictwo duchowe/religijne obojga narodów, polsko-litewskie szlaki pielgrzymkowe, perspektywy rozwoju ruchu pielgrzymkowego.

Program konferencji:
12:30-13:00 Rejestracja uczestników
13:00 Otwarcie konferencji
Rita Tamašunienė, Posłanka na Sejm Republiki Litewskiej
Dr Małgorzata Stefanowicz-Pecela, Dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie
13:10-13:25 ks. dr Mariusz Marszałek, SAC (Polska), „Od Betlejem Bożego Miłosierdzia do Camino Misericordia – założenia i cele drogi Bożego Miłosierdzia“
13:25- 13:35 Lina Šapauskienė, Wileńskie Centrum Pielgrzymkowe „Wileńskie Centrum Pielgrzymkowe – współczesność i perspektywy“.
13:35-13:50 dr Paweł Plichta, Uniwersytet Jagielloński, „Teraźniejszość i perspektywy szlaków pielgrzymkowych – perspektywa Camino de Santiago”
13:50-14:00 Siostra Olga Čepukoit, CSA, „Rola Pryciun w drodze Bożego Miłosierdzia“
14:00-14:10 Siostra Silvija Čižaitė-Rudokienė, kierownik Centrum Pielgrzymkowego w Szydłowie, „Fenomen żywej pielgrzymki w sanktuarium w Szydłowie”
14:10-14:25 Bogdan Tuła, Fundacja Rozwoju Subregionu Wałbrzyskiego, członek Sekretariatu Bożego Miłosierdzia, „Camino Misericordia – od pomysłu do realizacji“.

Wystawa „Camino Misericordia – Szlak Bożego Miłosierdzia“
3-7 października 2022r. W sejmowym Centrum dla Zwiedzających
Otwarcie wystawy 5 października 2022 r. o godz. 14.30

„Camino Misericordia” to projekt zainicjowany przez Sekretariat Bożego Miłosierdzia. Jego celem jest wyznaczenie samochodowego, rowerowego, a w przyszłości także pieszego szlaku łączącego miejsca związane z życiem i działalnością Apostołów Bożego Miłosierdzia od Krakowa do Wilna. Przenośna wystawa przedstawia główne miejsca znajdujące się na szlaku. Składa się ona z 14 przenośnych plansz o wymiarach 100×70 cm. Na poszczególnych planszach znajdują się zdjęcia oraz opisy w trzech językach (litewskim, polskim i angielskim). Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.

Wstęp na konferencję jest wolny, wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja: https://www.lrs.lt/sip/portal.show?p_r=37172&p2=2245

Organizator: Poseł na Sejm RL Rita Tamašunienė
Partnerzy: Instytut Polski w Wilnie, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”

from to
Scheduled Inne >Wydarzenia