17.11.2022 - 31.01.2023 Wydarzenia, Wystawy

Wystawa portretów tłumaczy polskiej literatury „Z cienia“

17 listopada 2022 r. – 31 stycznia 2023 r., Wydział Filologiczny Uniwersytetu Wileńskiego
Budynek „Domus Philologiae“ II piętro, ul. Universiteto 5, Wilno

Instytut Polski w Wilnie podjął się misji promocji tłumaczy polskiej literatury pięknej, m.in. za pomocą autorskiej wystawy portretów tłumaczy zatytułowanej „Z cienia”. Do niedawna można było ją podziwiać na dziedzińcu Litewskiego Instytutu Literatury i Folkloru, skąd ruszyła dalej – do Saloniku Pisarzy na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wileńskiego.
Na zdjęciach uwieczniona została trzynastka wyjątkowych tłumaczy z języka polskiego na litewski: Irena Aleksaitė, Eugenijus Ališanka, Vytas Dekšnys, Almis Grybauskas, Vyturys Jarutis, Birutė Jonuškaitė, Regina Koženiauskienė, Mindaugas Kvietkauskas, Vidas Morkūnas, Kornelijus Platelis, Rimvydas Strielkūnas, Kazys Uscila oraz Tomas Venclova. Każdy z portretów, opatrzony jest niepowtarzalną historią bohatera o tym, w jaki sposób zaczęła się jego przygoda z tłumaczeniem, kim są jego ulubieni autorzy, dzieła, epoki i nie tylko.  Ponadto odwiedzający wystawę dowiedzą się jaki, zdaniem naszych bohaterów, powinien być mistrz przekładu.
Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na tych, którzy zajmują się sztuką przekładu, odgrywają niezwykle ważną rolę w relacjach między kulturami. Choć często tłumacze pozostają w cieniu autora dzieła, to właśnie dzięki twórcom przekładu  czytelnicy mogą czytać zagraniczną literaturę w zrozumiałym dla siebie języku.
Autorem portretów jest fotograf Bartosz Frączak, a oprawę graficzną przygotowała Magdalena Zygier.

Organizator: Instytut Polski w Wilnie

Partnerzy: Instytut Książki, Litewski Instytut Literatury i Folkloru, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Wileńskiego, Litewski Związek Tłumaczy Literackich, Związek Literatów Litwy

from to
Scheduled Wydarzenia Wystawy