27.10.2022 Aktualności

Prezentacja książki „Lodołamaczka”

Ambasada RP w Wilnie
Stacja Wileńska Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego
Biuro Swiatłany Cichanouskiej

Zapraszają na spotkanie prezentujące książkę Lodołamaczka z udziałem głównej bohaterki Swiatłany Cichanouskiej oraz autora książki Rusłana Szoszyna. Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Leszek Zasztowt ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

27 października| godz. 15:30| Pałac Władców (Katedros a. 4)

Spotkanie odbędzie się w jęz. białoruskim i angielskim z tłumaczeniem symultanicznym.

Lodołamaczka jest pierwszą książką o liderce białoruskiej opozycji Swiatłanie Cichanouskiej. Na kartach Lodołamaczki pochodzący z Białorusi Rusłan Szoszyn, długoletni dziennikarz działu zagranicznego „Rzeczpospolitej”, z reporterską swadą kreśli portret Swiatłany Cichanouskiej – zwyczajnej dziewczyny z Mikaszewicz na południowych krańcach Białorusi. Po katastrofie w Czarnobylu dzieci z tamtych stron mogły wyjeżdżać na wakacje na Zachód, a mała Swiatłana miała okazję zobaczyć Irlandię i nauczyć się biegle angielskiego. Nie miała jednak aspiracji politycznych. Koncentrowała się, podobnie jak większość białoruskich kobiet, na rodzinie. Jak to się stało, że zaryzykowała wszystko, co było dla niej najcenniejsze, i rzuciła wyzwanie dyktaturze Łukaszenki? Dlaczego właśnie jej udało się porwać za sobą miliony Białorusinów? 

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Kolokwiów warszawsko-wileńskich”. Książka, z udziałem bohaterki i autora, we wrześniu miała swoją premierę w Polsce, w Krakowie i Białymstoku.

Scheduled Aktualności