7.12.2022 - 28.01.2023 Historia, Wydarzenia, Wystawy

Wystawa „Chwała Rzeczypospolitej – Wojewódzki Mundur Szlachecki”

7 grudnia 2022 r. – 28 stycznia 2023 r., Ratusz Wileński (ul. Dižioji 31)
Wernisaż wystawy i koncert, 7 grudnia 2022, godz. 19:00

Patronat honorowy nad wystawą objęła Premier Republiki Litewskiej Pani Ingrida Šimonytė oraz Premier Rzeczypospolitej Polskiej Pan Mateusz Morawiecki.

Wernisaż wystawy „Chwała Rzeczypospolitej – Wojewódzki Mundur Szlachecki” odbędzie się w Ratuszu Wileńskim 7 grudnia 2022 r. o godz. 19:00. Wystawa ukaże piękno sztuki i rzemiosła artystycznego budujących splendor Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Narodowy strój szlachecki przynależny tak województwom koronnym, jak i litewskim wprowadzi widzów w oszałamiający bogactwem świat potężnego państwa, które stojąc na skrzyżowaniu jakże wielu kultur i cywilizacji, skupiało i twórczo przetwarzało w sobie ich wielką sztukę, dziedzictwo i tradycję.
Wystawa połączy scenograficzną ekspozycję zbudowaną w formie korowodu Poloneza złożonego z replik par strojów szlacheckich, gdzie postacie męskie ubrane zostaną w repliki mundurów wojewódzkich, a postacie kobiece w piękne suknie. Poza replikami strojów szlacheckich pojawią się oryginalne i unikalne przedmioty historyczne pochodzące z kolekcji prywatnej.  Wystawę wzbogaci ekspozycja pasów kontuszowych i makat buczackich, koncert oraz prezentacja multimedialna. Ponadto bogaty katalog zaprosi odbiorcę w fascynujący świat Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
W 1776 r. sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów podjął decyzję o ustanowieniu mundurów szlacheckich dla województw i najważniejszych powiatów litewsko-polskiego państwa. Już w 1778 r. posłowie przybywali na sejmy i sejmiki w ustanowionych barwach ubioru. Był to ważny symbol jedności w różnorodności wspólnego państwa. Barwy munduru wojewódzkiego nawiązywały do tradycji regionalnych i były wybierane samodzielnie przez przedstawicieli danej ziemi. Zapomniane dziś w Polsce i na Litwie mundury wojewódzkie zostają odtwarzane i przywracane dzięki Fundacji Kultury i Sztuki Ars Longa im. Mieczysława Święcickiego i Związkowi Szlachty Rzeczypospolitej (z siedzibą w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu). Mundury te wprowadzone w trudnych czasach rozbiorów litewsko-polskiego państwa miały spajać nasze narody w walce o własną tożsamość w obliczu zagrożenia z Zachodu i ze Wschodu. Poza funkcją estetyczną pełniły rolę naszej wspólnej polsko-litewskiej tożsamości i dziedzictwa narodowego.
Wystawa ta ma zaprezentować wyjątkowe w skali świata więzi pomiędzy Wielkim Księstwem Litewskim a Koroną Polską; więzi oparte o najgłębsze wspólne wartości, podobieństwa i różnice stanowiące o wyjątkowości i sile potężnego państwa jakim była Rzeczypospolita Obojga Narodów.
Partnerem Fundacji Ars Longa i Związku Szlachty Rzeczypospolitej jest Ambasada Republiki Litewskiej w Polsce, Instytut Polski w Wilnie i Ratusz Wileński.
Podczas wernisażu odbędzie się koncert w wykonaniu Man Li Szczepańskiej-Matkowskiej (fortepian) i jej córki Mirandy (skrzypce). Zabrzmią m.in. utwory Fryderyka Chopina i Michała Kleofasa Ogińskiego.

Strategicznym partnerem Fundacji Ars Longa i Związku Szlachty Rzeczypospolitej na terytorium Litwy jest firma Orlen Lietuva.
Dofinansowanie wystawy realizowanej w Ratuszu Wileńskim:
– Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promocja Kultury Polskiej za Granicą
– Orlen Lietuva
– Fundacja Zakłady Kórnickie

from to
Scheduled Historia >Wydarzenia >Wystawy