12.12.2022 Teatr, Wydarzenia

Spektakl „Inwazja”

12 grudnia 2022 r. o godz. 15.00 i 18.00
Teatr Miejski w Olicie (Rotušės a. 2)

Spektakl „Inwazja” – wspólne przedsięwzięcie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku oraz Kijowskiego Akademickiego Teatru Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru – Left Bank Theatre z Kijowa. To pierwsza międzynarodowa koprodukcja realizowana przez białostocką instytucję. Przedstawienie powstało w ramach projektu „Kierunek Ukraina”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu województwa podlaskiego.
Sztukę napisała Malina Prześluga – utalentowana dramatopisarka, laureatka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Spektakl z udziałem aktorek polskich i ukraińskich, w reżyserii Tamary Trunovej z kijowskiego Left Bank Theatre. W sztuce wystąpią: Beata Chyczewska i Monika Zaborska (Teatr Dramatyczny w Białymstoku), Anastasia Ievtushenko (Molodyy Theatre, Kijów), Kristina Liuba (Zoloti Vorota , Kijów) oraz Olesia Zhurakivska (Left Bank Theatre, Kijów).
Projekty scenografii i kostiumów przygotował litewski twórca Artūras Šimonis. Za multimedia do spektaklu odpowiada Krzysztof Kiziewicz, a muzykę skomponował Marek Kubik.

Kiedy znajdujesz się w obcej, choć przyjaznej krainie i czujesz, że brakuje Ci słów, symboli i znaków, które oddałyby ból, który odczuwasz. Jednocześnie wątpisz, czy masz prawo dzielić się bólem? Czy może warto zachować go w sobie i nie kontynuować wszystkiego, co się dzieje? Cierpiący cierpi sam. Ci, którzy okazują empatię, zawsze niewystarczająco głęboko rozumieją. Wojna zaciera granice, cały adekwatny świat staje się jednym terytorium sprzeciwu wobec zła. Ale zło przybiera nowe oblicza i staje się coraz bardziej nieoczywiste.
„Inwazja” Malina Prześluga
O spektaklu:
Dwie ukraińskie uchodźczynie znajdują tymczasowy dom w Polsce. Wygodne łóżka, osobiste półki w lodówce, lampka nocna – wszystko dla wygody i komfortu. Czujcie się jak u siebie w domu. Gdziekolwiek jesteśmy, czujemy się jak w domu, jak na wojnie. Wojna nie pozwala odejść, nie daje wytchnienia, odbiera złudzenia, spotyka na każdym progu jakiegokolwiek chwilowo pokojowego kraju. Wojna przypływa i odpływa, przekracza granice, progi, wysycha między palcami i kształtuje wszystkie marzenia o przyszłości w pulsujący pomnik czegoś, co już nigdy się nie powtórzy.
Stapiamy się w jedną całość – ponadnarodową i nadludzką. Zaczynamy dostrzegać współbrzmienie języków i podobieństwo twarzy. Wzniosłe „braterstwo” sprawdzamy prostymi czynami, ciszą, obecnością, akceptacją. Czasami znosimy więcej, niż możemy, a czasami nie możemy wytrzymać wcale.
Czy miłość rządzi tym światem? A może raczej brak miłości?
Dwie ukraińskie uchodźczynie znajdują tymczasowy dom w Polsce. Wygodne łóżka, osobiste półki w lodówce, lampka nocna – wszystko dla wygody i komfortu. Czujcie się jak u siebie w domu. Ale czy można być w domu, nie będąc w domu?
Czas trwania: ok. 80 minut
Spektakl dla widzów powyżej 18 roku życia.
W spektaklu wykorzystano monologi z „Romea i Julii” Williama Szekspira oraz „Cyrano de Bergerac” Edmonda Rostanda.

Autor: Malina Prześluga
Reżyseria: Tamara Trunova
Scenografia i kostiumy: Artūras Šimonis
Muzyka: Marek Kubik
Multimedia: Krzysztof Kiziewicz
Inspicjent: Karolina Bielawska/Katarzyna Wiktorko

Obsada:
Beata Chyczewska
Monika Zaborska
Anastasia Ievtushenko (Molodyy Theatre, Kijów)
Kristina Liuba (Zoloti Vorota Theatre, Kijów)
Olesia Zhurakivska (Left Bank Theatre, Kijów)

Partnerami projektu są Kijowski Akademicki Teatr Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru – Left Bank Theatre z Kijowa i Teatr Miejski w Olicie.
Projekt wspierają: Instytut Polski w Kijowie oraz Instytut Polski w Wilnie.
Spektakl realizowany w ramach projektu „Kierunek Ukraina”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – Państwowego Funduszu Celowego.
Zadanie dofinansowano z budżetu Województwa Podlaskiego.

Scheduled Teatr Wydarzenia