27.01.2023 - 2.07.2023 Historia, Wydarzenia, Wystawy

Wystawa z okazji 700-lecia stolicy „Wilk, wieża i kościół. Pamiątki z Wilna”

27 stycznia 2023 – 2 lipca 2023, Muzeum Wilna (ul. Vokiečių 6)

Każdy może znaleźć w swoim domu jakąś pamiątkę  – czy to kamyk przypominający o letnich wakacjach nad morzem, czy magnes przyklejony do lodówki z podróży do dalekiego kraju. Najczęściej są to rzeczy przypominające o odwiedzonych miejscach wakacyjnych i turystycznych. Pamiątki przypominające o własnym mieście są znacznie rzadziej przechowywane w domu. Z okazji 700-lecia stolicy Muzeum m. Wilna zaprasza do zapoznania się z wileńskimi pamiątkami z różnych epok i prezentuje wystawę „Wilk, wieża i kościół. Pamiątki z Wilna”.

Pamiątki rzadko są eksponowane na wystawach. Wilnianie zazwyczaj nie przyglądają się drobiazgom ułożonym na straganach przy ulicy Zamkowej, a półki z pamiątkami w sklepach stały się dla mieszkańców miasta niemal niezauważalnym wizualnym szumem. Zdaniem organizatorów wystawy, pamiątki z różnych okresów mogą odkryć przed wilnianami ciekawe rzeczy na temat zmian w symbolice miasta i historii turystyki.

Wystawa  po raz pierwszy prezentuje historię pamiątek miasta od połowy XVIII wieku do czasów współczesnych. Kuratorzy mają nadzieję, że wystawa stanie się punktem wyjścia do dalszych badań nad tego typu przedmiotami. Na wystawie znajdują się również pamiątki, które dziś są sprzedawane turystom.

„Wilk, wieża i kościół. Wileńskie pamiątki” to największa jak dotąd wystawa Muzeum. Znajdzie się w niej około 450 obiektów, zróżnicowanych pod względem wielkości i przeznaczenia – od katolickiego medalika po dywanik na ścianę, od albumu fotograficznego po kałamarz.

Organizator: Muzeum m. Wilna; partner: Instytut Polski w Wilnie

from to
Scheduled ical Google outlook Historia >Wydarzenia >Wystawy