23.02.2023 - 24.02.2023 Teatr, Wydarzenia

Premiera spektaklu „Życie snem“

23 lutego i 24 lutego 2023 r., godz. 19:00, Menų spaustuvė, ul. Šiltadaržio 6, Wilno

Dramat pt. „Życie snem” uznawany jest za najwybitniejsze dzieło hiszpańskiego dramaturga doby baroku – Pedro Calderón de la Barca. W sztuce wartka akcja pełna przygód podszyta jest filozofią, chęć zemsty przeplata się z pragnieniem chwały, a miłość z intrygami. Po wysłuchaniu przepowiedni głoszącej, że jeśli książę Polski Zygmunt zasiądzie na tronie, przyniesie on wiele nieszczęść państwu i zdetronizuje własnego ojca, król Bazylii zamyka go w wieży. Po wielu latach życia w niewiedzy i odosobnieniu Zygmunt opuszcza więzienie i odkrywa prawdę o swoim pochodzeniu. Zderza się z zupełnie obcym światem, który wydaje mu się snem. Wyzwalają się najbardziej mroczne pragnienia księcia, rozbudzają jego żądze, a decyzje, które podejmuje dalekie są od standardów moralnych. Ale jeśli wszystko jest tylko snem, czy możemy osądzać jego czyny? Przeniesienie tego dramatu na deski teatru wymaga od twórców z MMLAB zagłębienia się w ludzką psychikę i przyjrzenia się odwiecznej walce wolnej woli z przeznaczeniem. W tym niełatwym zadaniu litewskich artystów wspiera polski choreograf i tancerz Paweł Sakowicz (ur. 1988 r.). Nie będzie to jego debiut na deskach litewskich teatrów. Artysta był autorem choreografii do świetnie przyjętego przez publiczność i krytykę spektaklu „LOKIS” w reżyserii Łukasza Twarkowskiego (2017 r.). Artyści mieli również okazję razem pracować nad głośnym spektaklem „Respublika” (2020 r.).
Obsada: Algirdas Dainavičius, Laurynas Jurgelis, Simonas Dovidauskas, Aistė Zabotkaitė, Povilas Jatkevičius, Vygandas Vadeiša, Žygimantė Elena Jakštaitė.
Twórcy:
Reżyseria– Gediminas Rimeika
Muzyka – Agnė Matulevičiūtė
Scenografia – Oleksii Makukhin
Kostiumy – Sandra Straukaitė
Światło – Julius Kuršis
Choreografia – Paweł Sakowicz
Dźwięk – Julius Janukaitis
Producent – Rusnė Kregždaitė
Koordynator projektu – Vaiva Gudaitytė
Kierownik techniczny – Vladislav Bajaznyj

Paweł Sakowicz jest absolwentem Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów magisterskich w London Contemporary Dance School w zakresie performansu i choreografii. Od kilku lat pracuje z artystami i kuratorami w Warszawie, Londynie i Berlinie. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rezydent w berlińskim Uferstudios, uczestnik programu rezydencyjnego Instytutu Muzyki i Tańca oraz Alternatywnej Akademii Tańca Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk. Współpracował z m. in. Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu oraz Teatrem Polskim w Poznaniu.
Wileński teatr „Meno ir mokslo laboratorija” (Laboratorium sztuki i nauki) w swojej działalności artystycznej łączy sztukę, edukację i naukę. Teatr angażuje do wspólnej pracy twórców i naukowców: artystów, młodych badaczy, a także studentów nauk ścisłych oraz przyrodniczych. W ten sposób dwie dziedziny się uzupełniają – sztuka zyskuje podstawy naukowe, a nauka nowe i nowatorskie formy wyrazu. Teatr zachęca wszystkich zaangażowanych do eksperymentowania w czasie poszukiwania nowych tematów i form oraz wspierania wyjątkowej drogi artystycznej młodych artystów.
Więcej informacji: https://www.mmlaboratorija.lt/kalendorius/premjera-gyvenimas-tai-sapnas-re-g-rimeika-1
Projekt finansowany ze środków Litewskiej Rady Kultury oraz Samorządu m. Wilna. Partnerzy projektu: Instytut Polski w Wilnie, Ambasada Królestwa Hiszpanii.

from to
Scheduled Teatr >Wydarzenia