16.03.2023 - 26.03.2023 Film, Wydarzenia

Polskie akcenty na festiwalu „Kino pavasaris”

W dn. 16-26 marca 2023 roku na Litwie odbędzie się 28. Wileński Festiwal Filmowy „Kino pavasaris”. Dzięki współpracy z Instytutem Polskim w Wilnie w programie Festiwalu znalazło się kilka polskich produkcji filmowych: „Chleb i sól” (reż. Damian Kocur), „Amator” (reż. Krzysztof Kieślowski), „A Brief History of Us” (reż. Etgar Keret), „Martwe małżeństwo” (reż. Michał Toczek) oraz „Szczypigłówki” (reż. Katarzyna Miechowicz).
Członkiem jury programu konkursowego Festiwalu będzie Jakub Duszyński, kierownik artystyczny „Gutek Film“ (Polska).

CHLEB I SÓL
Reż. Damian Kocur (100 min. Polska, 2022)
Zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami, zagrany przez naturszczyków. Tymek, młody pianista, student Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, wraca na wakacje do swojej prowincjonalnej miejscowości, gdzie czekają na niego matka, młodszy brat i kumple z osiedla. Centralnym punktem spotkań lokalnej młodzieży jest nowo otwarty bar z kebabem. Tymek staje się świadkiem nakręcającej się spirali napięć między pracownikami kebaba arabskiego pochodzenia a jego kumplami. Spirali, której finał okaże się tragiczny w skutkach.

Seanse:
18 marca, godz. 19.00, Forum Cinemas Vingis w Wilnie (S11)
20 marca, godz. 18.00, Centrum Filmowe „Romuva“ w Kownie
22 marca, godz. 19.25, Centrum Filmowe „Skalvija“ w Wilnie
24 marca, godz. 18.30, Forum Cinemas Vingis w Wilnie (S06) – po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserem Damianem Kocurem
25 marca, godz. 19.10, Forum Cinemas Vingis w Wilnie (S01) – po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserem Damianem Kocurem


AMATOR
Reż. Krzysztof Kieślowski (112 min. Polska, 1979)
Amator − polski film psychologiczny z 1979 roku w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, zrealizowany na podstawie autorskiego scenariusza. Głównym bohaterem filmu jest zaopatrzeniowiec w zakładzie przemysłowym, Filip Mosz, którego dotychczasowe życie zmienia się po zakupie amatorskiej kamery filmowej.

Seanse:
17 marca, godz. 21.20 val., Forum Cinemas Vingis w Wilnie (S09)
20 marca, godz. 19.00 val., Centrum Filmowe „Skalvija“ w Wilnie
23 marca, godz. 18.50 val., Forum Cinemas Vingis w Wilnie (S09)
26 marca, godz. 18.15 val., Forum Cinemas Vingis w Wilnie (S09)


SZCZYPIGŁÓWKI
Reż. Katarzyna Miechowicz (8 min., Polska, 2022)
Jeżeli dręczą cię natrętne myśli, takie jak: Co zapewnia zwycięstwo w konkursie kościotrupów? Jaka ilość plastikowych woreczków jest optymalna do zapakowania jednego banana? lub
Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd idziemy?
To świetnie! „Szczypigłówki” odpowiedzą na co najmniej jedno z tych pytań.
Film składa się ze zbioru kilkunastu animowanych fraszek połączonych motywem zapętlenia w absurdzie. W kolorowym labiryncie obserwacji bohaterowie próbują nadać sens bezsensowi lub bezmyślnie w nim trwają. „Szczypigłówki” prawdopodobnie nie zmienią świata, nie wywołają wstrząsu ani rewolucji, za to – być może – będą podszczypywać głowy w trakcie projekcji?

Seanse:
25 marca, godz. 11.35, MO Muzeum w Wilnie
25 marca, godz. 21.40, Forum Cinemas Vingis w Wilnie (S01)
26 marca, godz. 11.35, MO Muzeum w Wilnie


MARTWE MAŁŻEŃSTWO
Reż. Michał Toczek (18 min., Polska, 2022)
Słodko-gorzka opowieść o spotkaniu dwójki ludzi w nietypowych okolicznościach. Filip jest mężczyzną w średnim wieku. Pracuje jako zawodowy statysta filmowy, specjalizuje się w rolach martwych ciał. Na planie filmu historycznego poznaje Łucję, która wciela się w rolę martwej kobiety. Kiedy Filip i Łucja leżą na sobie podczas ujęcia, nawiązuje się między nimi relacja.

Seanse:
25 marca, godz. 11.35, MO Muzeum w Wilnie
25 marca, godz. 21.40, Forum Cinemas Vingis w Wilnie (S01)
26 marca, godz. 11.35, MO Muzeum w Wilnie


PIĘKNA ŁĄKA KWIETNA
Reż. Emi Buchwald (30 min., Polska, 2022)
Architekt krajobrazu Emil toczy nierówną walkę ze światem ludzi obojętnych na piękno natury. Przez swoją neurotyczną nieugiętość pogrążą się w spirali absurdalnych wydarzeń, a przy tym wszystkim próbuje jeszcze być dobrym ojcem.

Seanse:
25 marca, godz. 11.35, MO Muzeum w Wilnie
26 marca, godz. 11.35, MO Muzeum w Wilnie


A BRIEF HISTORY OF US
Reż. Etgar Keret (6 min., Polska, Izrael, 2021)
Kiedy jesteś w związku, wiele rzeczy robicie razem. Ktoś jest przy tobie, gdy podejmujesz trudne decyzje, gdy jest ci smutno, bo odchodzą rodzice, albo nieswojo, gdy dziecko opuszcza dom rodzinny. Znacie się tak dobrze, jakbyście tworzyli jeden organizm. Jeden zależny jest od drugiego. Co będzie jednak, gdy to wszystko się skończy? Gdy nagle zamiast „my” trzeba będzie powiedzieć „ja”? Narysowana w komiksowej stylistyce, wykorzystująca w warstwie wizualnej odniesienia do świata natury i superbohaterów animacja stawia ważne pytanie o poczucie indywidualności w związkach.
(…) To film nie o życiu, zmianie i parciu do przodu, lecz o końcu. Ten przyjść być może musi, choć z punktu widzenia ewolucji koniec wydaje się niemożliwy. Koniec znaczy zatrzymanie się w pędzie, otrzeźwienie, zdanie sobie sprawy z własnej kondycji i tego, co naprawdę ważne. To także śmierć. Choć raczej metaforyczna. Keretowi udało się to wszystko pomieścić w sześciominutowej, minimalistycznej animacji, pośpiesznie szkicowanej piórkiem, której forma wydaje się idealnie oddawać płynięcie z nurtem życia – dążenie ku śmierci.

Seanse:
25 marca, godz. 21.40 val., Forum Cinemas Vingis w Wilnie (S01)

 

from to
Scheduled Film >Wydarzenia