26.03.2023 Muzyka, Wydarzenia

Koncert „Litwa spotyka Polskę. Dalia Kuznecovaitė i Tymoteusz Bies”  

26 marca 2023 r. godz. 16.00, Litewska Filharmonia Narodowa w Wilnie (Mała Sala)
Organizator: Litewska Filharmonia Narodowa

Wykonawcy:
DALIA KUZNECOVAITĖ (skrzypce)
TYMOTEUSZ BIES (fortepian, Polska)

W programie m. in. utwory takich kompozytorów: Krzysztofa Pendereckiego, Ludwika van Beethovena, Faustasa Latėnasa, Grażyny Bacewicz.


Skrzypaczka Dalia Kuznecovaitė i pianista Tymoteusz Bies na scenie spotykają się nie po raz pierwszy. W programie prezentującym litewskich i polskich twórców muzycy łączą kultury swoich ojczyzn i europejski kontekst. Symbolicznym spoiwem programu jest postać kompozytor Grażyny Bacewicz – jednej z najwybitniejszych przedstawicielek polsko-litewskiej rodziny muzyków, siostry kompozytora Vytautasa Bacevičiusa.
Pianista Tymoteusz Bies jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, laureatem wielu międzynarodowych konkursów, m. in. „Friuli Venezia Giulia International Piano Competition” oraz Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego. Artysta miał już szansę zagrać na scenach większości europejskich państw oraz wydać albumy muzyczne. Otrzymał również tytuł „Primus Inter Pares” przyznawany najlepszym absolwentom uczelni wyższych.

Skrzypaczka i laureatka wielu międzynarodowych konkursów (m. in.  Henryka Szerynga w Toluca w Meksyku oraz Johannesa Brahmsa w Pörtschach) Dalia Kuznecovaitė ukończyła z najwyższymi ocenami Wyższą Szkołę Muzyki i Teatru w Rostocku oraz Paryskie Narodowe Konserwatorium Muzyki i Tańca. Artystka występuje na całym świecie w towarzystwie najlepszych orkiestr symfonicznych oraz najwybitniejszych dyrygentów. Gra razem z Kwartetem Wileńskim, a programy muzyki kameralnej przygotowuje z artystami takimi jak z David Gering, Petras Geniušas, Liudmila Berlinskaja, Polina Streltsova i wieloma innymi.

Wstęp biletowany, sprzedaż: https://kakava.lt/renginys/lietuva-sutinka-lenkija-dalia-kuznecovaite-ir-tymoteusz-bies/4311/8327

 

Scheduled Muzyka Wydarzenia