4.04.2023 - 28.05.2023 Historia, Wydarzenia, Wystawy

Wystawa „Tałesy, kapoty, załóżki. Opowieść o ubiorach polskich Żydów od średniowiecza po XX wiek”

Otwarcie wystawy 4 kwietnia 2023 r. o godz. 16.00 w Muzeum im. Samuela Baka   (ul. Naugarduko 10).
Wystawa będzie czynna do 28 maja 2023 r.

Ubiór żydowski na ziemiach polskich miał specyficzny charakter, odzwierciedlał bowiem połączenie żydowskiej tradycji i lokalnych wpływów, kształtował się czerpiąc z mody polskiej,  z polskich strojów, których fasony i typy przenikały do zestawu garderoby żydowskiej stając się wyrazem materialnego przenikania się obu kultur.
Idea wystawy narodziła się w 2019 roku, gdy Fundacja Nomina Rosae otrzymała w darze oryginalne przedwojenne tkaniny pochodzące z dawnego żydowskiego domu ze Starego Sącza.
Wykonanie rekonstrukcji i stworzenie wystawy, która po raz pierwszy została zaprezentowana w Domu Historii w 2020 roku umożliwił grant pozyskany przez Fundację ze Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, a także wsparcie udzielone przez Fundację „Centrum” Rodziny Popielów i Archiwum Narodowe w Krakowie.
Wystawa „Tałesy, kapoty, załóżki. Opowieść o ubiorach polskich Żydów od średniowiecza po XX wiek” przedstawia 10 rekonstrukcji dawnych ubiorów na podstawie przedstawień polskich Żydów, źródeł pisanych i wykrojów. Część z rekonstrukcji wykonano z oryginalnych tkanin przedwojennych pochodzących z dawnego żydowskiego domu ze Starego Sącza.  Na wystawie prezentowane są również oryginalne przedwojenne ubiory męskie i akcesoria modowe m.in. kapelusz należący do Reginy Kempińskiej, ofiarowany do zbiorów Fundacji przez jej córkę Annę Grygiel-Huryn. Ekspozycję  uzupełnią też eksponaty za zbiorów Muzeum Historii Żydów im. Gaona Wileńskiego: akcesoria ubraniowe litewskich Żydów z okresu międzywojennego, szydełkowane ręcznie torebki, kołnierzyki, obuwie i in.

Koncepcja i scenariusz wystawy: dr Maria Molenda
Rekonstrukcje ubiorów powstały w Atelier Nomina Rosae: dr Maria Molenda (projekty), Elżbieta Mężyk (wykonanie).
Wystawę można zwiedzić wirtualnie pod adresem: http://wystawa.nomina.pl/

Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Fundacja Nomina Rosae, Archiwum Narodowe w Krakowie, Muzeum Historii Żydów im. Gaona Wileńskiego

from to
Scheduled Historia >Wydarzenia >Wystawy