14.04.2023 - 14.05.2023 Film, Historia, Inne, Wydarzenia

Film „Filip” na Litwie

14 kwietnia na ekrany litewskich kin wchodzi nowa produkcja Telewizji Polskiej – „Filip” w reżyserii Michała Kwiecińskiego (2022, 125 min.). Scenariusz filmu powstał na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda. Obraz zyskał już duży rozgłos, o czym świadczy m.in. otrzymana przez niego nagroda Srebrnych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2022 r. Dystrybucję filmu wsparła Polska Fundacja Narodowa.
Obraz opowiada historię chłopaka, tytułowego Filipa, który po tym, jak w okupowanej Polsce stracił rodzinę, znalazł zatrudnienie w luksusowej restauracji hotelowej w III Rzeszy. Bohater, ukrywając żydowskie pochodzenie, buduje własny świat pełen wygód, przyjaciół i kobiet, jednak zbliżająca się ku końcowi II wojna światowa odciska coraz większe piętno na misternie budowanej rzeczywistości.

Film „Filip” będzie pokazywany od 14 kwietnia w Wilnie: w kinach „Apollo”, „Multikino”, „Forum Cinemas”, „Pasaka” oraz w Kownie: w kinach „Cinamon”, „Romuva”, „Forum Cinemas”.

19 kwietnia, z okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie oraz Instytut Polski w Wilnie organizują pokaz zamknięty filmu „Filip” w wileńskim „Multikinie”.

19 kwietnia 1943 roku warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach, zadania wrogowi możliwie wysokich strat. Przede wszystkim wybierali jednak śmierć z bronią w ręku. Wobec perspektywy nieuchronnej zagłady nie chcieli ginąć biernie. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.
Więcej: https://polin.pl/pl/powstanie-w-getcie-warszawskim

 

from to
Scheduled Film >Historia >Inne >Wydarzenia