27.05.2023 Teatr, Wydarzenia

Spektakl baletowy ,,BER”

Występ gościnny Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu w Kłajpedzie

27 maja 2023 r. o godz. 18.30

Pałac Rybacki Centrum Kultury w Kłajpedzie (Taikos pr. 70, Kłajpeda)

BER – energia współczesnego tańca. Jeden z najważniejszych spektakli baletowych ostatniego czasu, którego premierę online obejrzało przeszło 20 tysięcy widzów. Trzech choreografów, trzy wizje ruchu, trzy odsłony współczesności, jedno pytanie: czym jest taniec? Poznaj genotyp współczesności!

B jak Bondara Robert – coraz bardziej znaczące nazwisko na scenie tanecznej, jego prace choreograficzne są pokazywane na najważniejszych festiwalach tańca w Polsce i za granicą. E jak Ekman Alexander – gwiazda współczesnej choreografii o międzynarodowej renomie, współpracował z ponad czterdziestoma zespołami na całym świecie. R jak Rimeikis Martynas – najbardziej uznany choreograf młodego pokolenia na Litwie.

BER jak mechanizm odnowy DNA. Jak sposób na wprowadzenie świeżego powiewu, dynamiki, energii, rytmu. Jak impuls do odnalezienia na nowo przyjemności płynącej z ruchu – zarówno dla twórców, jak i dla widzów.

TAKE ME WITH YOU

Choreografia, scenografia i kostiumy – Robert Bondara

Reżyseria świateł – Maciej Igielski

Choreolog – Helena van Riemsdÿk

Muzyka – utwory zespołu „Radiohead“: „Daydreaming“ („A Moon Shaped Pool“, 2016), „True Love Waits“ („I Might Be Wrong: Live Recordings“, 2001), „The Butcher“ (2011) „Reckoner“ („In Rainbows“, 2007), „Staircase“ („Supercollider / Staircase“, 2011)

BLIND WORDS

Choreografia i kostiumy – Martynas Rimeikis

Współtwórczyni kostiumów – Karolina Grzeszczuk

Reżyseria świateł – Maciej Igielski

Asystentka choreografa – Julija Stankevičiūtė

Muzyka – Steve Reich, Lawrence English, Meredith Monk:

Steve Reich – „Music for pieces of wood“ (LSO Percussion ensemble); Lawrence English – „Watching it unfold“ z albumu „A colour for autumn“ (2009); Meredith Monk – „Environs 2“ z albumu „On behalf of nature“ oraz „Volcano songs: duets: walking song“ (w wykonaniu Katie Geissinger) z albumu „Volcano songs“

EPISODE 31

Choreografia, dekoracje i projekcje – Alexander Ekman

Przekaz choreograficzny – Fernando Morales Troya

Kostiumy i charakteryzacja – Luke Simcock

Reżyseria świateł – Nicole Pearce

Asystent reżysera świateł – Manuel de Silva

Realizacja video: Karolina fender Noińska (www.jajkofilm.com)

Muzyka – Mikael Karlsson Ane Brun, Erik Satie

Fragmenty wierszy w wykonaniu Elinor Basescu

Premierę spektaklu baletowego „BER“ widzowie mogli zobaczyć jedynie na ekranach swoich komputerów – odbyła się w grudniu 2020 r., kiedy cały świat skupiony był  na walce z pandemią. Wraz z jej końcem oraz zniesieniem szeregu obostrzeń Państwowy Teatr Muzyczny w Kłajpedzie nawiązał współpracę z Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, a w listopadzie ubiegłego roku zawitał do stolicy Wielkopolski ze spektaklem tanecznym Martynasa Rimeikisa pt. „Eglė, królowa węży“. W tym roku po raz pierwszy Kłajpedę odwiedzi zespół baletowy poznańskiego teatru, który zaprezentuje litewskiej publiczności jedno z najnowszych i najważniejszych dzieł ze swojego repertuaru.

Występ gościnny Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu na Litwie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura inspirująca”.

Czas trwania tryptyku baletowego: 2 godz. (w tym 2 przerwy).

Więcej informacji oraz bilety: https://www.klaipedosmuzikinis.lt/repertuaras/ber-6434f2312cc91/apie

Scheduled Teatr >Wydarzenia