25.05.2023 - 30.06.2023 Literatura, Wydarzenia, Wystawy

Wystawa portretów tłumaczy polskiej literatury „Z cienia“ w Taurogach

25 maja 2023 r. – 30 czerwca 2023 r.

Biblioteka Publiczna w Taurogach (ul. Respublikos 3, Taurogi)

Przygotowaną przez Instytut Polski w Wilnie i od 2022 roku wędrującą po Litwie wystawę portretów tłumaczy polskiej literatury „Z cienia” od 25 maja można oglądać w Taurogach, które w tym roku są Litewską Stolicą Kultury.

Na zdjęciach uwieczniona została trzynastka wyjątkowych tłumaczy z języka polskiego na litewski: Irena Aleksaitė, Eugenijus Ališanka, Vytas Dekšnys, Almis Grybauskas, Vyturys Jarutis, Birutė Jonuškaitė, Regina Koženiauskienė, Mindaugas Kvietkauskas, Vidas Morkūnas, Kornelijus Platelis, Rimvydas Strielkūnas, Kazys Uscila oraz Tomas Venclova. Każdy z portretów, opatrzony jest niepowtarzalną historią bohatera o tym, w jaki sposób zaczęła się jego przygoda z tłumaczeniem, kim są jego ulubieni autorzy, dzieła, epoki i nie tylko.  Ponadto odwiedzający wystawę dowiedzą się jaki, zdaniem naszych bohaterów, powinien być mistrz przekładu.

Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na tych, którzy zajmują się sztuką przekładu, odgrywają niezwykle ważną rolę w relacjach między kulturami. Choć często tłumacze pozostają w cieniu autora dzieła, to właśnie dzięki twórcom przekładu  czytelnicy mogą czytać zagraniczną literaturę w zrozumiałym dla siebie języku.

Autorem portretów jest fotograf Bartosz Frączak, a oprawę graficzną przygotowała Magdalena Zygier.

Organizator: Instytut Polski w Wilnie

Partnerzy: Instytut Książki, Litewski Instytut Literatury i Folkloru, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Wileńskiego, Litewski Związek Tłumaczy Literackich, Związek Literatów Litwy

Mieszkańców i gości Taurogów zainteresowanych wystawą oraz historiami z życia tłumacza serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu z jej bohaterem – Rimvydasem  Strielkūnasem. Spotkanie odbędzie się 26 maja o godz. 12 w Bibliotece Publicznej.

from to
Scheduled Literatura Wydarzenia Wystawy