12.08.2023 - 13.08.2023 Aktualności, Inne, Wydarzenia

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii z wizytą w Molatach

w ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika

#PolishSuperstarOfAstronomy

12 sierpnia 2023 r. – 13 sierpnia 2023 r.

Obserwatorium Astronomiczne w Molatach na Litwie

(Žvaigždžių g. 12, Kulionių k., Molėtų r.).

Rok 2023 został ogłoszony przez Senat RP Rokiem Mikołaja Kopernika. Przypada w nim 550. rocznica urodzin i 480. rocznica śmierci wielkiego polskiego astronoma.

Jest to świetna okazja by lepiej poznać sylwetkę genialnego uczonego, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię“ – jego liczne zainteresowania, dokonania i przełomowe odkrycia naukowe. Tegoroczne obchody są też doskonałym pretekstem do opowiedzenia o współczesnych polskich osiągnięciach w dziedzinie astronomii. W związku z tym, Instytut Polski w Wilnie zaprosił na Litwę prawdziwych pasjonatów nauki o ciałach niebieskich, zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Miłośników Astronomii (PTMA). Astrononomowie-amatorzy wygłoszą ciekawe wykłady, przeprowadzą dzienne obserwacje Słońca i zorganizują warsztaty dla najmłodszych!

Wszystkich, którzy chcieliby posłuchać o życiu twórcy heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego, lubią poznawać ciekawostki astronomiczne i obserwować sierpniowe niebo zapraszamy w dniach 12-13 sierpnia do moleckiego obserwatorium astronomicznego na spotkanie z członkami PTMA.

Dzięki współpracy Instytutu Polskiego w Wilnie z Instytutem Fizyki Teoretycznej i Astronomii Uniwersytetu Wileńskiego i Obserwatorium Astronomicznym w Molatach przedstawiciele PTMA wezmą udział w Europlanet Summer School 2023 „Space missions: ground-based observations and science communication“. Międzynarodowa letnia szkoła badawcza odbędzie się w Molatach w dniach 8-18 sierpnia 2023 r.

Więcej informacji na temat Europlanet Summer School 2023 i program przedsięwzięcia:  http://mao.tfai.vu.lt/europlanet2023.

12 sierpnia 2023 r.

16:00-17:30

W ramach Europlanet Summer School 2023 edukator PTMA wygłosi dwie prelekcje w języku angielskim: o biografii polskiego astronoma Mikołaja Kopernika, najciekawszych wydarzeniach z jego życia i pracy naukowej oraz o historii PTMA i największych osiągnięciach jego członków. Wykłady uzupełni dzienna obserwacja tarczy słonecznej teleskopem LUNT ST 60/500.

13 sierpnia 2023 r.

13:30-14:30

Odbędzie się pokaz w języku polskim składający się z dwóch części: części multimedialnej – prelekcji o biografii polskiego astronoma Mikołaja Kopernika, najciekawszych wydarzeniach z jego życia i pracy naukowej oraz części praktycznej – bezpiecznej obserwacji Słońca.

13 sierpnia 2023 r.

godz. 15:00-16:00

Odbędzie się pokaz w języku angielskim składający się z dwóch części: części multimedialnej – prelekcji o biografii polskiego astronoma Mikołaja Kopernika, najciekawszych wydarzeniach z jego życia i pracy naukowej oraz części praktycznej – bezpiecznej obserwacji Słońca.

Wstęp na prezentacje i pokazy przedstawicieli PTMA w Molatach w dn. 12-13 sierpnia br. jest bezpłatny. Obowiązuje jednak wcześniejsza rejestracja: kvietimas@instytutpolski.pl.

Do zobaczenia na wyjątkowych spotkaniach z pasjonatami nauk planetarnych w Obserwatorium Astronomicznym w Molatach!

Organizator: Instytut Polski w Wilnie

Współorganizatorzy: Instytut Fizyki Teoretycznej i Astronomii Uniwersytetu Wileńskiego i Obserwatorium Astronomiczne w Molatach

Partner: Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii

*

Mikołaj Kopernik – 550 lat od urodzin Wielkiego Astronoma

Mikołaj Kopernik (1473–1543) jest najbardziej znany jako astronom – twórca heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego i prawdopodobnie pierwszy heliocentryk w Europie od czasów starożytnej Grecji. Autor dzieła „De revolutionibus orbium coelestium“ („O obrotach sfer niebieskich“), przedstawiającego szczegółowo jego wizję Wszechświata. Prace Kopernika – inaczej niż wcześniejsze koncepcje Arystarcha z Samos – dokonały przełomu i wywołały jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych, nazywaną przewrotem kopernikańskim.

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii – historia i osiągnięcia

PTMA to największe polskie stowarzyszenie skupiające wszystkich zainteresowanych astronomią – zarówno astronomów zawodowych jak i astronomów-amatorów. Zostało założone w 1921 r. w Warszawie i jest jednym z najstarszych stowarzyszeń w Polsce. PTMA posiada 9 sekcji tematyczno-obserwacyjnych oraz aż 19 oddziałów terenowych w największych polskich miastach. Aktualnie łączna liczba członków Towarzystwa przekracza 900 osób. PTMA współwydaje razem z Polskim Towarzystwem Astronomicznym dwumiesięcznik „Urania“, który jest poświęcony tematyce astronomicznej.

Warsztaty Bezpiecznej Obserwacji Słońca

Uczestnicy warsztatów poznają zasady bezpiecznej dziennej obserwacji tarczy słonecznej teleskopem LUNT ST 60/500, który został zbudowany specjalnie do tego celu. Teleskop ten wyposażony jest w odpowiedni filtr, działający w zakresie linii widmowej H-alfa, który nie tylko tłumi światło słoneczne, ale też uwidacznia struktury niewidoczne w pełnym zakresie widma światła widzialnego – uczestnicy zaobserwują plamy słoneczne i protuberacje czyli spektakularne wybuchy gazów ponad tarczę Słońca, niejednokrotnie większe od Ziemi. Warsztaty będą również okazją do rozmowy o różnicach w budowie różnych teleskopów i rozwoju optyki na przestrzeni lat.

from to
Scheduled Aktualności Inne Wydarzenia