10.08.2023 - 31.12.2024 Aktualności, Inne, Wydarzenia

Kwietnik miejski Vilna 700 – Nicolaus Copernicus 550

Skwer miejski u zbiegu ulic Nowogrodzkiej i Kowieńskiej, na przeciwko wejścia głównego do Domu Kultury Polskiej w Wilnie (ul. Nowogrodzka 76).

Uroczyste otwarcie kwietnika odbędzie się w dn. 17 sierpnia 2023 r. o godz. 9:00.

Wiele osób nie tylko na Litwie, ale i na całym świecie wie, że Wilno, które w tym roku obchodzi swoje 700-lecie, jest wiecznie młodym miastem. A młodość kojarzy się z zielenią, której w Wilnie nie brakuje – stolica Litwy mieni się różnymi odcieniami zieleni – od jasnych tonów wiosną po wszelkie możliwe barwy latem, które płynnie przechodzą w wielobarwną paletę odcieni złota i czerwieni jesienią. Bogactwo kolorów odświeża, dodaje energii, inspiruje. Zupełnie jak wpatrywanie się w gwieździste niebo – zwłaszcza podczas ciepłych, sierpniowych wieczorów i nocy. Wszystko to zainspirowało nas, Instytut Polski w Wilnie, do zrobienia miastu prezentu urodzinowego – pełnego kolorów i zapachów – kwietnika miejskiego!

Skoro nawet UNESCO obchodzi urodziny Wilna, można powiedzieć, że stolica Litwy stała się w tym roku Słońcem, wokół którego kręci się cały świat. Wszyscy wiemy, że twórcą teorii heliocentrycznej, według której wszystkie ciała niebieskie krążą wokół Słońca, jest Mikołaj Kopernik. Wybitny polski astronom, matematyk, prawnik, lekarz i ekonomista również obchodzi w tym roku swoją okrągłą rocznicę urodzin, tylko nieco skromniejszą, bo 550! Z tej właśnie okazji Rok 2023 ogłoszono w Polsce Rokiem Mikołaja Kopernika. Rocznica urodzin tego, który „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię” również znalazła się na liście rocznic obchodzonych pod auspicjami UNESCO.

Słynny astronom, uważany jest za ojca nowożytnej nauki, ponieważ jego dzieło „De revolutionibus orbium coelestium”, czyli „O obrotach sfer niebieskich” miało ogromne znaczenie dla rozwoju nauki. Kopernik zaczął prace nad nim prawdopodobnie już około 1530 r. Pierwsze wydanie zostało wydrukowane w Norymberdze w 1543 r., kolejne w Bazylei w 1566 r. i w Amsterdamie w 1617 r. Warto wspomnieć, że jeden z nielicznie zachowanych egzemplarzy pierwodruku najważniejszego dzieła polskiego astronoma posiada w swoich zbiorach Biblioteka Uniwersytetu Wileńskiego. Jest on dostępny również na platformie Zbiorów Cyfrowych biblioteki: https://kolekcijos.biblioteka.vu.lt/objects/VUB01_000449849. Przypuszcza się, że książkę sprowadził do Wilna Georg Joachim Retyk, odpowiedzialny za wydanie dzieła uczeń Kopernika, który był związany z dworem króla Zygmunta II Augusta. Co więcej, niektórzy historycy twierdzą, że sam Kopernik w roku 1506 mógł odwiedzić Wilno, niestety nie zachowały się żadne ślady potwierdzające słuszność tej teorii.

Tak więc, zainspirowani Wilnem oraz Kopernikiem, chcemy przypomnieć mieszkańcom i gościom Wilna o tym wielkim naukowcu i podarować stolicy Litwy kwietnik miejski, odzwierciedlający odkrycie wielkiego polskiego astronoma. Do współpracy przy realizacji tego pomysłu  zaprosiliśmy Samorząd Wilna i Dom Kultury Polskiej w Wilnie.

Przechodni mogą podziwiać roślinną kompozycję łączącą kwiaty z atrakcyjnymi trawami. Dywan z licznych roślin wieloletnich symbolizuje nie tylko rozgwieżdżone letnie niebo, ale i wielokulturowy charakter Wilna, z którego miasto słynie od wieków.

Na  kwietnik składa się 340 sadzonek 20 gatunków roślin. Rośnie tutaj: kuklik mieszańcowy, szałwia omszona, lekarska i okręgowa „Endless Love“, liliowiec cytrynowy, amsonia nadreńska, mikołajek płaskolistny, dzielżan „Rubinzwerg“, przegorzan pospolity „Veitch’s Blue“, żeleźniak Russela, floks wiechowaty „Sweet Summer Ocean“, proso rózgowate „Squaw“, sesleria jesienna, aster nowoangielski „Septemberrubin“, rudbekia, kłosowiec fenkułowy, łubinnik chiński, trojeść biała „Ice Ballet“, świerzbnica macedońska i aster nowobelgijski „Violetta“.

Kwietnik  zlokalizowany w prężnie rozwijającej się stołecznej dzielnicy – to nie tylko elegancka i ozdobna forma architektury miejskiego krajobrazu, ale też  ukłon w stronę najmniejszych, często niezauważalnych „mieszkańców miasta“, zapewniających bioróżnorodność miejskiego ekosystemu. Zasadzone rośliny przez kilka sezonów będą zwabiać m.in. motyle, trzmiele, czy pszczoły miejskie.

Organizator: Instytut Polski w Wilnie

Współorganizatorzy: Samorząd Wilna, Dom Kultury Polskiej w Wilnie

Projekt jest częścią obchodów 700-lecia Wilna.

from to
Scheduled ical Google outlook Aktualności Inne Wydarzenia