3.09.2023 Muzyka, Wydarzenia

Koncert SHALOM LEOLAM – Dni Stolicy’2023

3 września 2023 r. o godz. 13.30, Plac V. Kudirkos w Wilnie (al. Gedymina)

Instytut Polski w Wilnie oraz Instytut Adama Mickiewicza zapraszają na koncert SHALOM LEOLAM w wykonaniu André Ochodlo & The Klezmer Company (Polska). Koncert, dedykowany 700-leciu Wilna, odbędzie się w ramach Dni Stolicy’2023.

Wstęp wolny.

 

Recital SHALOM LEOLAM złożony z najpiękniejszych tradycyjnych pieśni żydowskich we współczesnych aranżacjach, wzbogacony o nowe kompozycje zachwyca publiczność również daleko poza Europą. Piękna muzyka i wspaniały wokal charyzmatycznego André Ochodlo to niezawodny sposób na wieczór, który pozostanie w pamięci na bardzo długo.
„O ogromnym sukcesie recitalu zadecydowała przede wszystkim barwna osobowość wykonawcy – André Ochodlo. Swą niezwykłą impresją artysta potrafi porwać za sobą całą salę. Własną interpretacją wykonywanych utworów potrafi nadać przedstawieniu niepowtarzalny charakter.” kultura.trojmiasto.pl

„Tego koncertu nie trzeba nawet polecać” Tadeusz Skutnik, Dziennik Bałtycki

The Klezmer Company:
Mateusz Smoczyński skrzypce
Marcin Janek klarnety i saksofony
Piotr Mania piano
Adam Żuchowski kontrabas
Maksymilian Kreft perkusja

André Ochodlo
Jeden z najbardziej znanych i uznanych współczesnych interpretatorów pieśni jidysz. Koncertował w niemal całej Europie, a także w USA, Kanadzie i Izraelu. Ostatnio gorąco oklaskiwano go w słynnym wiedeńskim klubie jazzowym jazzowym PORGY & BESS w ramach festiwalu KlezMORE. Nagrywał także programy dla wielu europejskich, amerykańskich i izraelskich stacji telewizyjnych. Jest autorem YIDDISHLAND – unikalnej na skalę światową kolekcji dwunastu albumów CD, zawierającej między innymi sto dwadzieścia nowych pieśni jidysz, napisanych specjalnie dla André Ochodlo przez dwunastu polskich kompozytorów do wierszy dwudziestu dziewięciu najwybitniejszych żydowskich poetów XX wieku.

Mateusz Smoczyński
Skrzypek jazzowy, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Andrzeja Gębskiego. Zwycięzca II Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. W rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum wielokrotnie uznawany za jazzowego skrzypka roku. Nagrał ponad sto płyt. Wielokrotny stypendysta w programie „Młoda Polska”. Lider kwintetu, członek New Trio oraz współzałożyciel Atom String Quartet, który przez 10 lat działalności otrzymał cztery Fryderyki. W latach 2012-2016 był pierwszym skrzypkiem w amerykańskim Turtle Island Quartet (zdobywcy dwóch nagród Grammy).

Marcin Janek
Saksofonista, kompozytor i aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku kierunku Jazz i muzyka estradowa, a także Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku historia. Jazzowe nauki pobierał u wybitnego polskiego saksofonisty Macieja Sikały i klarnecisty Emila Kowalskiego. Obecnie czynny muzyk jazzowy i instruktor saksofonu w szkole muzycznej Musicollective. Zdobywca nagrody Grand Prix w kategorii solista na ogólnopolskim konkursie Jazz&School Festiwal 2013 w Lubaczowie. Ma na swym koncie współpracę m.in. z zespołami: Jan Konop Big Band, A’freak-An Project, GPN Septet Piotra Nadolskiego, White Tie, Riverboat Ramblers, Artur Dyro Exexutive Summary, Oceania Cruises i Quaresencja. Grywał też z muzykami tej klasy, co: Leszek Możdżer, Cezary Paciorek, Aleksandra Mońko, Krystyna Durys, Kamil Bednarek.

Piotr Mania
Pianista, kompozytor, aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Laureat Fryderyka za najlepszy debiut jazzowy 2010 roku za płytę Pearl. Grał na scenie z takimi sławami, jak Michael Bolton czy Sting.Uczestniczył w nagraniu około trzydziestu albumów, w roku chopinowskim opracował współczesne aranżacje pieśni Fryderyka Chopina i był kierownikiem muzycznym koncertu Experyment Chopin. Współtworzył także spektakl muzyczny Być Marilyn oraz musical Hair wystawiany w Zurychu. Koncertował między innymi w: Niemczech, Austrii, Norwegii, Szwajcarii, Francji, Portugalii, Korei, Anglii i Belgii.

Adam Żuchowski
Kontrabasista, kompozytor, aranżer, producent. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jest członkiem grupy Irka Wojtczaka, zespołu Joanna Knitter Blues&Folk Connection, Dominik Bukowski Quartet. Współpracuje z Mikołajem Trzaską, z którym nagrał ścieżki dźwiękowe do kilku filmów Wojciecha Smarzowskiego, oraz z innymi muzykami sceny muzyki improwizowanej w Polsce i za granicą. Od 2002 roku współpracuje z Teatrem Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie. Jest kierownikiem muzycznym większości projektów André Ochodlo. Z TrioMania otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę muzyczną w Polsce – Fryderyk – za jazzowy, fonograficzny debiut roku 2010, płytę CD Pearl.

Michał Lasota
Perkusista, absolwent wydziału jazzu Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od przeszło 15 lat aktywności zawodowej udzielał się w licznych projektach muzycznych u boku takich artystów jak Martyna Jakubowicz (koncerty w ramach promocji albumu „Tylko Dylan”), Katarzyna Groniec (koncerty promujące album „Przypadki”), Mick Moss- Antimatter (trasa koncertowa 2011). Zaproszony przez producenta Marcina Borsa wziął udział w nagraniu debiutanckiego albumu Izy Lach „Już czas”. W marcu 2012 roku rozpoczął współpracę z L.U.C.’iem w ramach promocji albumu „Kostostumostów”’, a dziś udziela się m. in. w jego projekcie Rebel Babel. Ponadto współpracował z: Radek Bond Bednarz Eklektik Session, zespół Behavior, Krzysztof Żesławski Quartet (płyta Osiecka na jazzowo 2016), Mikromusic, Natalia Lubrano, Halina Frąckowiak, Leszek Cichoński, Daniel Bloom, Flying Vehicles, Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu (ścieżka dźwiękowa ze spektaklu Frankenstein.) Od 2010 roku współpracuje z Teatrem Muzycznym im. D. Baduszkowej w Gdyni w takich spektaklach jak: Lalka, Chłopi czy Hair Spray.

 

Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Instytut Adama Mickiewicza, VŠĮ Vilniaus Festivaliai, Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie

 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Scheduled Muzyka Wydarzenia