6.09.2023 - 8.10.2023 Wydarzenia, Wystawy

Wystawa „Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni”

Zapraszamy na wystawę „Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni”.
06.09.2023 – 08.10.2023, w galerii „Arka” w Wilnie
Otwarcie wystawy: 6 września 2023 r. o godz. 18.00


Wystawa pokazuje, w jaki sposób tkaniny wykorzystywane w domowych wnętrzach w czasach przed upowszechnieniem się elektryczności uwrażliwiały mieszkańców na cykliczność przyrody. Dziś, gdy spędzamy większość czasu w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem i klimatyzowanych biurach, rytm pór dnia i nocy czy niuanse związane ze zmieniającymi się porami roku są dla nas mniej czytelne. Przypomnienie dawnych domowych rytuałów może nam pomóc na nowo się do nich dostroić: pielęgnować relację z otoczeniem, a w konsekwencji uważniej reagować na zmiany związane z katastrofą klimatyczną.
 W czasach przednowoczesnych w dworach, pałacach magnackich i chłopskich chatach powszechnie stosowano tekstylia jako sezonowe odzienie architektury. Rozróżniano dwanaście fenologicznych pór roku i potrafiono dostosowywać domowe przestrzenie do ich rytmu. Sposób używania tkanin pozwalał na świadome, wspólnotowe i uczestniczące przeżywanie cyklów natury, ćwiczenie uważności, celebrowanie upływu czasu, wzmacnianie poczucia bycia częścią rytmu dnia i nocy czy sekwencji światła i ciemności. Tak pomyślany „dom odziany” działał jak pudło rezonansowe – wzmacniał doświadczanie rytmu otaczającego świat.
Wystawa, zorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza, prezentowana była dotychczas na London Design Biennale 2021, Biennale Designu w Lublanie, Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Triennale Architektury w Lizbonie.

Instytut Adama Mickiewicza jest państwową instytucją kultury, której misją jest budowa i komunikacja wymiaru kulturalnego Polski poprzez inicjowanie międzynarodowej współpracy i wymiany kulturalnej.

Koncepcja wystawy: CENTRALA (Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis)
Artystka: Alicja Bielawska
Kuratorka: Aleksandra Kędziorek
Projekt aranżacji wystawy: CENTRALA (Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis)
Identyfikacja wizualna: Anna Kulachek
Projekt graficzny: Piotr Chuchla, Magdalena Heliasz
Film: Michał Matejko
Choreografia: Marysia Stokłosa

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerzy projektu: Galeria „Arka”, Instytut Polski w Wilnie

from to
Scheduled Wydarzenia Wystawy