7.09.2023 Literatura, Wydarzenia

Narodowe czytanie  „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

Narodowe czytanie  „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej w Wilnie pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy

7 września, godz. 18.00, kawiarnia „Sakwa” (ul. M. K. Paco 1/2, Wilno)

Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania będzie „Nad Niemnem”  Elizy Orzeszkowej.

Prezydent RP Andrzej Duda skierował okolicznościowy list, zachęcając do wspólnej lektury.

„To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu” – podkreślił w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. „Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. „Nad Niemnem” to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

W programie organizowanego przez Instytut Polski w Wilnie i Ambasadę  RP w Wilnie wydarzenia znajdzie się, m.in. krótki wykład dr Ireny Fedorowicz z Uniwersytetu Wileńskiego o epoce, w której powstała powieść, o ich autorce, inscenizacja kilku scen z powieści w wykonaniu Polskiego Teatru „Studio” w Wilnie oraz czytanie fragmentów  przez wszystkich chętnych. Na gości czekać będzie też drobny poczęstunek.

Organizatorzy przygotują teksty powieści, które można będzie przeczytać, ale zachęcamy także do wcześniejszego wyboru tekstów. Teksty dostępne są w wersji elektronicznej pod adresem: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie/2023-nad-niemnem/tekst-utworu

Uwaga, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w kawiarni obowiązują bezpłatne zaproszenia. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o rejestrację drogą e-mailową pod adresem barbara.orszewska@instytutpolski.pl do 5 września. W tytule wiadomości prosimy o wpisanie: „Narodowe Czytanie 2023”.  W treści wiadomości prosimy o podanie swego imienia, nazwiska i numeru telefonu.  Decyduje kolejność zgłoszeń.

Spotkanie w języku polskim.

Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Ambasada  RP w Wilnie, Polski Teatr „Studio” w Wilnie,  kawiarnia „Sakwa”.

Scheduled Literatura Wydarzenia