4.09.2023 - 15.10.2023 Aktualności, Literatura, Wydarzenia, Wystawy

Wystawa portretów tłumaczy polskiej literatury „Z cienia“ w Druskiennikach

5 września 2023 r. – 15 października 2023 r., Centrum „Dainava“ (ul. Maironio 22, Druskienniki)

Przygotowana przez Instytut Polski w Wilnie wystawa portretów tłumaczy polskiej literatury „Z cienia” zawitała na południe Litwy. Do 15 października br. można ją oglądać w położonym w samym sercu Druskiennik Centrum „Dainava“.
Na zdjęciach uwieczniona została trzynastka wyjątkowych tłumaczy z języka polskiego na litewski: Irena Aleksaitė, Eugenijus Ališanka, Vytas Dekšnys, Almis Grybauskas, Vyturys Jarutis, Birutė Jonuškaitė, Regina Koženiauskienė, Mindaugas Kvietkauskas, Vidas Morkūnas, Kornelijus Platelis, Rimvydas Strielkūnas, Kazys Uscila oraz Tomas Venclova. Każdy z portretów, opatrzony jest niepowtarzalną historią bohatera o tym, w jaki sposób zaczęła się jego przygoda z tłumaczeniem, kim są jego ulubieni autorzy, dzieła, epoki i nie tylko.  Ponadto odwiedzający wystawę dowiedzą się jaki, zdaniem naszych bohaterów, powinien być mistrz przekładu.
Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na tych, którzy zajmują się sztuką przekładu, odgrywają niezwykle ważną rolę w relacjach między kulturami. Choć często tłumacze pozostają w cieniu autora dzieła, to właśnie dzięki twórcom przekładu  czytelnicy mogą czytać zagraniczną literaturę w zrozumiałym dla siebie języku.

Autorem portretów jest fotograf Bartosz Frączak, a oprawę graficzną przygotowała Magdalena Zygier.
Organizator: Instytut Polski w Wilnie
Partnerzy: Instytut Książki, Litewski Instytut Literatury i Folkloru, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Wileńskiego, Litewski Związek Tłumaczy Literackich, Związek Literatów Litwy

from to
Scheduled Aktualności Literatura Wydarzenia Wystawy